Jaki system CRM sprawdzi się najlepiej w Twojej firmie?

Przepływ informacji ma kluczowe znaczenie przy zarządzaniu nowoczesną firmą. Komunikacja z klientem czy szybkie reagowanie na jego potrzeby decyduje o poziomie sprzedaży. Dlatego większość przedsiębiorców wspiera się systemami CRM. Czym one są i w jaki sposób wpływają na wyniki sklepów internetowych? Sprawdź, jakie są najważniejsze korzyści z posiadania takiego rozwiązania.

Czym jest system CRM?

Angielskie rozwinięcie akronimu CRM brzmi Customer Relationship Management. Jest to zatem zaawansowany program do zarządzania „relacjami z klientem”. Termin ten nie obejmuje tylko wysyłania wiadomości i udzielania odpowiedzi w ramach sprzedaży produktu. Jest on znacznie szerszy: dotyczy wszystkich informacji zbieranych we wszystkich fazach cyklu życia klienta – już od wejścia przez niego na stronę sklepu.

Aby mówić o pełnoprawnym systemie CRM, musi on posiadać:

  • Zestaw narzędzi związanych ze sprzedażą produktów.
  • Pełną historię klienta, dostępną w jednym miejscu.
  • Funkcję śledzenia potencjalnych klientów w procesie sprzedażowym.
  • Raporty sprzedażowe
  • Narzędzia ułatwiające, a często nawet automatyzujące komunikację z użytkownikami.

Jednak duża popularność tego typu rozwiązań spowodowała, że wiele z nich posiada znacznie poszerzoną funkcjonalność, nieograniczoną tylko do sprzedaży. Z tego powodu wybór optymalnego oprogramowania dla firmy może stanowić pewne wyzwanie.

Najlepszy system CRM – który wybrać?

Wybór optymalnego oprogramowania uzależniony jest przede wszystkim od wielkości e-sklepu. Niszowy portal sprzedający specjalistyczne wyposażenie związane z wąską grupą osób dobrze poradzi sobie nawet z niewielkim, tanim systemem zarządzania relacjami z klientem. Im więcej potencjalnych klientów pojawia się na stronie, tym bardziej zaawansowane powinny być dostępne funkcje. Spotkać można także programy przeznaczone dla szybko rozwijających się sklepów. Te ułatwiają osiąganie kolejnych celów i etapów.

Wybór z pewnością nie jest łatwy. Dlatego warto wspomóc się w poszukiwaniach. Doskonałym wyznacznikiem mogą być opinie klientów. Sprawdź, jakie rozwiązania są chwalone, a które nie do końca spełniają swoją rolę. Odwiedź również CRM ranking, na którym znajdziesz listę najbardziej popularnych systemów sprzedażowych. Z pewnością przyśpieszy to wybór najlepszego oprogramowania – na takich listach znajdziesz oceny oraz opinie użytkowników. Pozostaje tylko przegląd dostępnych programów i wybór najlepszego z nich!