JARMARK IKON w Sanoku

W Bieszczadach działa około 100 pracowni ikon. W samym Sanoku, co najmniej 10 osób zajmuje się ich wykonywaniem. Najbardziej znana pracownia Angelois, która podczas Jarmarku Ikon w 2007 roku zorganizowała wspólne malowanie ikony Machała Archanioła. Podczas tegorocznego Jarmarku Ikon, który odbędzie się w dniach 19 – 20 lipca zostanie ona wystawiona na licytację z której dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Sanockie i Bieszczadzkie pracownie ikon inspirują się klasyczną sztuką malarstwa ikonowego, która zachowała się w Karpackich cerkwiach. Wielu twórców korzysta z wzorów sztuki ikono-pisarskiej, której bezcenne przykłady znajdują się w zbiorach dwóch sanockich muzeów: Muzeum Historyczne oraz Muzeum Budownictwa Ludowego- Skansen. Najbardziej znani to: Zdzisław Pękalski, Jadwiga Denisiuk, Jerzy Wojtowicz, Halina Krogulecka, Małgorzata Dawidiuk i inni.
Jeszcze więcej jest artystów ludowych, rzeźbiarzy, malarzy, tkaczy, producentów oryginalnych biżuterii i ozdób, koronkarzy, hafciarzy, garncarzy, kowali itd. Liczy się ich na setki. Zrzeszeni są m.in. w stowarzyszenie- „Bieszczadzki produkt lokalny” w Lutowiskach.
Francuzi zaczęli nazywać dolinę Sanu w okolicach Sanoka „Doliną Ikon”. Nikogo zatem nie powinno dziwić, że Urząd Miasta w Sanoku postanowił zorganizować w dniach 19-20 lipca „Jarmark Ikon”. Według burmistrza Wojciech Blecharczyka impreza w swym zamierzeniu ma promować w ogólnopolskiej skali twórców i rękodzielników z Podkarpacia, Bieszczadów i Sanoka. Stanowi dopełnienie istniejącego od dziesięciu już lat „Szlaku Ikon”.
Jarmark ikon jest w tym roku częścią większego projektu pod nazwą „DOLINA IKON”, wspartego finansowo przez Fundację Bankową im. Kronenberga. Projekt obejmuje warsztaty malarstwa ikonowego, odnowienie oznakowań istniejącego szlaku ikon oraz Jarmark Ikon.
Władze miasta zapraszają na „Jarmark Ikon”, który odbędzie się w tym roku
19-20 lipca. Przede wszystkim pracownie ikon, rzeźbiarzy, malarzy a także rękodzielników, którzy tworzą na Podkarpaciu. Zaproszenie kierujemy też do producentów zdrowej żywności. Informacje o jarmarku można uzyskać pod numerami telefonów: (013) 46 52 828,
(013) 46 52 823 lub w Urzędzie Miasta Sanoka Wydział Promocji, Kultury i Informacji, pokój 63. Dzięki imprezie powinno również wzrosnąć zainteresowanie zbiorami ikon w obu sanockich muzeach.
– Pragniemy- zwierza się burmistrz Wojciech Blecharczyk – aby przedsięwzięcie, którego uzupełnieniem będą konkursy, parady i koncerty uliczne wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń wakacyjnych dla turystów i samych mieszkańców naszego grodu.

BURMISTRZ MIASTA SANOKA ZAPRASZA NA

JARMARK IKON 19– 20 LIPCA 2008 r. a nawet dłużej….

Początek – godzina 10:00 – na ulicy 3 Maja i sanockim Rynku

20 LIPCA – RYNEK W SANOKU

20:30 – CARRANTUOHILL
18:45 – BERKUT
17:00 – CZEREMSZYNA
15:45 – DZIECI DEMOKRACJI
14:30 – Kapela Staszka Derenia

W PRZERWACH LOSOWANIE CENNYCH NAGRÓD,
LICYTACJA WIELKIEJ IKONY MICHAŁA ARCHANIOŁA

W programie:
Prezentacje sanockich, bieszczadzkich i podkarpackich pracownie ikon, artystów ludowych
i rzemieślników z Sanoka, gminy i powiatu sanockiego, Bieszczadów i całego Podkarpacia, w tym garncarzy, kowali, koronkarzy, wytwórcy przedmiotów z drewna i wikliny. Na jarmarku staną także stragany pszczelarzy i sprzedawców wyrobów z wosku, rzeźbiarzy, malarzy, producentów oryginalnej biżuterii i ozdób oraz osób serwujących domowe wypieki, kiermasz książek oraz liczne atrakcje dla dzieci

PATRONAT MEDIALNY:
RADIO RZESZÓW, SUPER NOWOŚCI, TYGODNIK SANOCKI, ESANOK.PL, TELEWIZJA RZESZÓW, TELEWIZJA SANOK

SPONSORZY:
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE, KORONKI SA, PZU ŻYCIE SA, FUNDACJA KRONENBERGA, ŚNIEŻKA – SKLEP PATRONACKI ELMI SANOK, FINANCE PARTNER