Jarosław na REGIONTOUR 2007 w Brnie

Propozycje naszego miasta na rok 2007, atrakcje turystyczne, wydarzenia kulturalne, a przede wszystkim urokliwe zabytki były jarosławskimi ciekawostkami prezentowanymi podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych REGIONTOUR, które odbywały się w dniach 11 – 14 stycznia 2007 r. w Brnie.
Udział Jarosławia w tych targach odbył się dzięki współpracy partnerskiej z Vyskovem. REGIONTOUR to największa środkowoeuropejska wystawa turystyczna, która w tym roku prezentowała rekordową ofertę 1265 podmiotów z 34 krajów.
Na zaproszenie władz Vyskova na targi przyjechały prócz jarosławskiej delegacje z ofertami turystycznymi z Michalovec na Słowacji oraz Viroviticy z Chorwacji. Jarosławska oferta wzbogacona była również przez materiały promocyjne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, który w tym roku nie był obecny na targach.
Szeroka oferta Jarosławia, doskonała lokalizacja stoiska oraz atrakcyjne materiały o mieście i regionie wpłynęły z pewnością na tak duże zainteresowanie ze strony zwiedzających, ale także Touroperatorów.
Drugi dzień targów był doskonałą okazją do organizacji roboczego spotkania z przedstawicielami miast partnerskich i ustalenia planu pracy na 2007 r. W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Vyskova – Petr Hajek, Zastępcy Burmistrza Vyskova – Lubos Kadlec i Roman Cely, Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia – Bogdan Wołoszyn, Burmistrz Michloviec – Viliam Záhorčák oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego z Viroviticy. Podczas spotkania burmistrz Bogdan Wołoszyn zaprosił do Jarosławia delegacje miast do złożenia oficjalnej wizyty podczas czerwcowych Dni Jarosławia oraz zespoły folklorystyczne naszych partnerów na lipcowy Jarmark Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych.
Spotkanie było okazją poznania nowych władz partnerskich Michalovec, które zostały wybrane 29 grudnia 2006 r. Nowy Primator potwierdził chęć kontynuowania współpracy i organizacji w tym roku wymiany młodzieży Jarosławia, Michalovec i Vyskova. Obóz nad Zemplińską Szirawą zaplanowano na lipiec.
W rozmowach poruszono kwestię możliwości współfinansowania przez Unię Europejską powyższych przedsięwzięć oraz wymieniono się dotychczasowymi doświadczeniami w pozyskiwaniu środków zewnętrzych.
Rozmawiano również o rozwoju partnerstwa miast na poszczególne jednostki podległe oraz funkcjonujące w mieście: szkoły, organizacje, instytucje, a nawet podmioty gospodarcze. Po przedstawieniu planów pracy na 2007 rok podjęto decyzję o rozpoczęciu przygotowań do opracowania wspólnych projektów, które mogłyby uzyskać fundusze z Unii Europejskiej w budżecie 2007 – 2013, a dotyczyłyby wspólnego poznania mieszkańców poszczególnych miast oraz opracowania wspólnego programu promocji turystycznej i gospodarczej na rynkach europejskich w ramach programów Town Twinning oraz Interreg.

Bartosz Kłoda
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta