Krośnieńskie spotkania z podróżnikami

Po przerwie wakacyjnej Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na kolejne spotkanie z serii „Krośnieńskie spotkania z podróżnikami”. Na przełomie maja i czerwca br odbyła się HiFlyer Polar Ice Expedition 2008, pierwsza polska wyprawa na najwyższy szczyt Arktyki – Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.).
Na szczyt weszli: 57-letni Leszek Cichy – kierownik wyprawy, zdobywca Korony Ziemi; 44-letni Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów w jednym sezonie, członek The Explorers Club; 25-letni Tomasz Walkiewicz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego; 42-letni Mirosław Polowiec z Krakowa oraz 48-letni Ryszard Rusinek z Płocka.
Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, drogą inną niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się dramatycznym odwrotem, spowodowanym załamaniem pogody (więcej informacji na stronie www.lodowagora.pl).
Gunnbjorns Fjeld po raz pierwszy został zdobyty 16 sierpnia 1936 r. przez Wagera i Coultardsa, członków brytyjsko – duńskiej ekspedycji. Wraz z Cone i Dome tworzy najwyższy łańcuch górski Gór Watkinsa, ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii. Teren ten został dokładnie przebadany dopiero w 2004 r. przez norweską ekspedycję, której uczestnicy dokonali pomiarów pozostałych 10 szczytów znajdujących się w paśmie Gór Watkinsa. Gunnbjorns Fjeld ma postać nunataku: szczytu wznoszącego się nad powierzchnię lodowca. Do tej pory zdobyło ją około 40 osób.
Relację z tegorocznej wyprawy na najwyższy szczyt Arktyki przedstawi Tomasz Walkiewicz – student, który podróżował również po Ameryce Południowej, Afryce i Europie. Wspinał się zimą w Tatrach i na islandzkich lodowcach. Współzałożyciel Magazynu Podróżników „Globtroter”.
Na spotkanie pn. „Wyprawa na Lodową Górę. Pierwsza polska ekspedycja na najwyższy szczyt Arktyki” zapraszamy 13 października 2008 r. o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Projekt może być realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Krosna. Patronat medialny nad spotkaniami objęły portale internetowe: krosno24.pl, karpatywschodnie.pl oraz odyssei.pl.

Wiadomość została nadesłana przez: Dorota Piwka Punkt Infotmacji-Kulturalno-Turystycznej w Krośnie