Leśne ślady wiary w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Krośnie, Wydawnictwo Ruthenus i Krośnieńska Biblioteka Publiczna mają zaszczyt zaprosić na uroczystą promocję książki „Leśne Ślady Wiary” autorstwa Edwarda Marszałka, wydanej z okazji 30-lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz na finisaż wystawy obrazów Tadeusza Marszałka, prezentującej leśne kapliczki z terenu Podkarpacia.
Impreza odbędzie się w czytelni Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41 w Krośnie, w dniu 4 czerwca (środa), o godzinie 17.00.
Książka prezentuje historie 30 leśnych kapliczek, zawiera także wykaz dębów papieskich z terenu RDLP w Krośnie.
– Las to nie tylko drzewa. – Pisze we wstępie do książki Stanisław Kowalewski, dyrektor RDLP w Krośnie. – Każdy, kto zna las głębiej, wie, że kryje on wiele cmentarzy, pól bitewnych i miejsc związanych w przeszłości z ludzką działalnością. Często jedynym śladem po tych zdarzeniach są leśne kapliczki, o których pochodzeniu czasem już nikt nie pamięta.
W lasach na obszarze RDLP w Krośnie spotkać można kilkaset kapliczek o interesującej historii i architekturze. Ich powstanie wiąże się ze szczęśliwymi i dramatycznymi chwilami, będącymi udziałem ludzi tu żyjących. Często też kryją one w sobie tajemnicze, tragiczne echo wydarzeń sprzed lat. Na wystawie w krośnieńskiej bibliotece artysta plastyk, Tadeusz Marszałek prezentuje kilkadziesiąt pasteli przedstawiających nastrój leśnych kapliczek.
Z okazji promocji ksiązki i wystawy wydane zostały pocztówki z artystycznymi wizerunkami leśnych kapliczek z Podkarpacia.