Leśny przewodnik turystyczny w internecie

Blisko 4,5 tys. miejsc noclegowych oferują w swoich ośrodkach wypoczynkowych Lasy Państwowe i polskie parki narodowe. Gdzie ich szukać? W Internecie – Lasy Państwowe uruchomiły właśnie stronę internetową z pełną listą. Na terenie całego kraju Lasy Państwowe i parki narodowe oferują łącznie 2892 miejsca w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, 622 miejsca w pokojach gościnnych w leśniczówkach oraz 938 kwater myśliwskich i 269 leśnych miejsc biwakowych.

Leśne ośrodki znajdują się we wszystkich najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionach Polski, najwięcej na terenie regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (obejmującej Podlasie, Suwalszczyznę i część Mazur), Toruniu (obejmującej m.in. Bory Tucholskie) i Gdańsku (wybrzeże Bałtyku).

Pełną listę ośrodków i leśniczówek, otwartych dla turystów znaleźć można na uruchomionej właśnie podstronie serwisu internetowego Lasów Państwowych (www.lp.gov.pl). Jest to interaktywna wersja cieszącego się dużym powodzeniem „Leśnego Przewodnika Turystycznego” od 1999 r. wydawanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, a do tej pory dostępnego jedynie w wersji drukowanej.

Serwis zawiera pełną bazę danych o niemal wszystkich leśnych ośrodkach oferujących miejsca noclegowe, a także listę ośrodków edukacyjnych, punktów i ścieżek dydaktycznych.

– Serwis jest wygodną bazą danych ze wszystkimi adresami i numerami telefonów oraz mapkami ułatwiającymi dojazd do naszych ośrodków. Myślę, że będzie to narzędzie bardzo przydatne w planowaniu wypoczynku, nie tylko wakacyjnego – mówi Miłosława Hyży, redaktorka „Leśnego Przewodnika Turystycznego”.

Na razie nie można jeszcze przez Internet rezerwować miejsc w ośrodkach, ale jest to jedna z opcji, która ma być wprowadzona w pierwszej kolejności przy okazji aktualizacji serwisu.

Warto dodać, że „Leśny przewodnik turystyczny” w wersji książkowej (z płytą CD) można kupić w sklepie internetowym CILP, pod adresem: http://www.lp.gov.pl/wydawnictwa/sklep/ksiazki/

Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych