Marsz Rotmistrza w Przemyślu

13 maja 2011 roku w ramach imprezy organizowanej przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K., Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy odbędzie się w Przemyślu „Marsz Rotmistrza”, mający na celu upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego.

Marsz jest inicjatywą fundacji Paradis Judaeorum i jest organizowany od kilku lat w wielu miastach Polski. W Przemyślu pragniemy nadać dwudniowy charakter uroczystościom związanych z postacią rotmistrza Wtolda Pileckiego, a także Żołnierzami Wyklętymi, ponieważ rok 2011 ogłoszono Rokiem Żołnierzy Wyklętych.

Program obchodów wygląda następująco:

13 V
– 16.00 Początek uroczystości na Placu Niepodległości, zebranie uczestników, przedstawienie postaci rotmistrza, krótki program artystyczny w wykonaniu Czarnej Trzynastki.
– 16.30 „Marsz Rotmistrza” ulicami Franciszkańską, Serbańską, Berka Joselewicza, Jagiellońską na Plac im. Rotmistrza Pileckiego i zapalenie zniczy w formie napisu – Rotmistrz Witold Pilecki – Pamiętamy.
– 19.00 – Spektakl teatralny na scenie Zamku Kazimierzowskiego w wykonaniu PSRH X D.O.K. i ZHP pt. Proces Rotmistrza.

14 V
– 8.00 Zbiórka chętnych do wzięcia udziału w Rajdzie Żołnierzy Wyklętych pod pomnikiem Orląt Przemyskich.
– 8.30 Rozpoczęcie Rajdu na trasie Przemyśl – Ruszelczyce.
– 15.00 Planowane dotarcie do Ośrodka ZHP w Ruszelczycach.
– 15.30 Ognisko dla uczestników, przedstawienie postaci Żołnierzy Wyklętych przez pracowników IPN-u.