Miejsce Piastowe, czyli skarby Podkarpacia

Podkarpacie może nas zaskoczyć ciekawymi atrakcjami oraz miejscowościami, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Jedną z nich jest Miejsce Piastowe. To ciekawa wieś leżąca w niewielkiej odległości od Krosna i Sanoka, na której teren wycieczki zaglądają z kilku względów. To jedna z najciekawszych wsi, jaką może się pochwalić Podkarpacie w rejonie Krosna.

Miejsce kultu.

Wycieczki oraz pielgrzymki zaglądają tu chętnie ze względu na postać błogosławionego Bronisława Markiewicza. Ten ksiądz zasłużył się przede wszystkim działalnością charytatywną, którą prowadził w Miejscu Piastowym aż do swej śmierci w 1912 roku. Znany jest on również jako założyciel Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, którego głównym zadaniem miała być praca z dziećmi. Sanktuarium w Miejscu Piastowym to pierwsze na ziemiach polskich sanktuarium tego zgromadzenia, stąd też Podkarpacie może się pochwalić ważnym ośrodkiem kultu religijnego oraz miejscem wyjątkowym z historycznego punktu widzenia. Tutaj powinniśmy podkreślić, że historia Miejsca Piastowego jest doprawdy odległa. Jak wykazały badania archeologiczne, pierwsze ślady człowieka sięgają aż okresu paleolitu, a więc kamienia łupanego. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą jednak z drugiej połowy XIV wieku, kiedy wówczas to król Kazimierz Wielki nadał miejscowości Rogy akt lokacyjny. Wówczas Miejsce Piastowe nosiło miano „Mesczce”.

Krosno.

Bez wątpienia warto tu zajrzeć w czasie wycieczki po okolicach Krosna, tym bardziej że sanktuarium Michalitów nie jest jedyną atrakcją w tej wsi. Zachował się tu również ciekawy dwór z końca XVIII wieku oraz kościół parafialny, w którym można zobaczyć zabytkowe epitafia poświęcone dawnym właścicielom wsi.