Odkryj Podkarpacie: Sanocki skansen

Czy można szybko poznać Podkarpacie i jego kulturę? Zdecydowanie nie, bo Podkarpacie ma doprawdy wiele do zaoferowania pod względem turystycznym i kulturowym. Ten ogromny region może być celem niejednej wycieczki. By w ciekawy sposób zdobyć najważniejsze informacje na jego temat i zdobyć wiedzę na temat tych grup etnicznych, które miały największy wpływ na obecny charakter tego regionu, wystarczy jednak wybrać się do jednego muzeum.

Muzeum.

To Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, będące największym parkiem etnograficznym w całej Polsce. Podkarpacie i jego bogata kultura zostały tu zaprezentowane w niezwykle atrakcyjny sposób. Tu w czasie kilkugodzinnej wycieczki można uzyskać wiele informacji na temat tych grup, które dawniej żyły na pograniczu polsko-ukraińskim. Najciekawsze sektory związane są z Bojkami i Łemkami, choć i sektor miejski cieszy się tu ogromnym zainteresowaniem. Kim byli Bojkowie oraz Łemkowie? To etniczna grupa (w przypadku tych pierwszych – górali pochodzenia rusińskiego oraz wołoskiego). Łemkowie, czy też rusini, to z kolei spadkobiercy narodu rusińskiego. Podkreślmy jednak, że nie należy ich mylić z obywatelami obecnej Rosji, a bardziej księstwa Rusi Kijowskiej.

Wystawa.

Dla turystów wielką atrakcją jest tu również stała wystawa, której tematyka skupiona jest na ikonach karpackich. Zabytki sakralne oraz budynki gospodarcze, bojkowskie i łemkowskie zagrody, kapliczki i wiatraki – oto eksponaty, z którymi można się spotkać w trakcie wycieczki po sanockim skansenie. Jest to jedyny w swoim rodzaju park etnograficzny, który nie bez powodu cieszy się tak wielką popularnością. Ci, którzy chcą poznać i zrozumieć Podkarpacie, koniecznie powinni zajrzeć tu przynajmniej raz w życiu.