Muzeum w Stalowej Woli Zaprasza

Zapraszamy na nową wystawę: JAN KIEPURA I MARTA EGGERTH (hotel Hutnik, ul. Prymasa Wyszyńskiego 12)
14 września – 19 grudnia 2008. Wystawę można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji telefonicznej pod nr 015 842 00 42. Wystawa przygotowana przez Muzeum w Sosnowcu, prezentuje sylwetkę wybitnego śpiewaka operowego Jana Kiepury (1902-1966). Wyodrębnia ona wiele biograficznych wątków z prywatnego życia artysty, od najmłodszych lat spędzonych w rodzinnym domu w Sosnowcu, po pobyt w szkole i służbę w wojsku. Na ekspozycji zaprezentowana jest również pierwsza znacząca opinia na temat możliwości głosu z 1920 r., wydana przez prof. Wacława Brzezińskiego. Resztę zdjęć stanowi dokumentacja jego baśniowej kariery śpiewaczej, dowodzącej różnorodności kreacji artystycznych i ciągłych poszukiwań twórczych.
Wystawa ukazuje także historię związku małżeńskiego Kiepury z Martą Eggerth, pochodzącą z Węgier, znakomitą śpiewaczką operetkową i filmową, z którą łączyła go także współpraca zawodowa. Wystąpili razem w filmach „Moje serce Cię wzywa”, „Wesoła wdówka”, „Księżniczka czardasza”, „Zdobyć Cię muszę”. Ostatni wątek tematyczny stanowią zdjęcia i dokumenty dotyczące uroczystości pogrzebowych Jana Kiepury z 1966 roku.

STALOWA WOLA, MIASTO COP-u
URBANISTYKA I ARCHITEKTURA
(plenerowa wystawa fotograficzna)
dostępna już od 5 września 2008
(uroczyste otwarcie odbędzie się 13 września)

Po raz kolejny Muzeum wyszło na spotkanie z odbiorcą poza swoją siedzibę i jej otoczenie. Fotografie eksponowane są w nowoczesnej aranżacji w centralnym punkcie miasta, przy ul. Staszica, obok kina Ballada. Muzeum przygotowało tę wystawę z okazji jubileuszu 70-lecia Stalowej Woli.
Plenerowa ekspozycja składa się z ponad 100 wielkoformatowych fotografii, ukazujących najbardziej interesujące i wartościowe obiekty architektoniczne, wzniesione w Stalowej Woli. Na planszach zostały zaprezentowane wybrane budowle, powstałe na przestrzeni 70 lat istnienia miasta, którego oblicze odmieniały kolejne przełomy polityczne, przynoszące zmiany we wszystkich dziedzinach życia społecznego, także w kulturze i sztuce. Były one wyraźnie widoczne w architekturze, ze względu na szczególne związki łączące ją z polityką i gospodarką.
Warstwę ilustracyjną ekspozycji uzupełniają teksty dotyczące stylów architektonicznych i urbanistyki miasta, a także kalendarium ważniejszych etapów budownictwa Stalowej Woli.
Autorami fotografii współczesnych są stalowowolscy artyści Adam Krzykwa i Marek Myśliwiec. Wykorzystane zostały również – często jako materiał porównawczy – zdjęcia archiwalne ze zbiorów muzealnych i prywatnych.
Wystawie towarzyszy publikacja Miasto Stalowa Wola, unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczny z lat 30. XX w., pod redakcją naukową prof. Anny Sieradzkiej.

Przyopominamy, że trwają wystawy:
ZAPISY PRZEMIAN
Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała
6 września – 5 października 2008
ul. Sandomierska 1
Wystawę można zwiedzać codziennie:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek 8-15.30,
wtorek 8-18
sobota, niedziela 16-19

W dniach 14-15.09 i 20-21.09 wstęp wolny

Ekspozycja stanowi swoisty przegląd sztuki polskiej od XIX wieku do współczesności, ukazując jej przemiany, ewolucję stylów oraz zróżnicowane podejście poszczególnych twórców do artystycznej materii. Różnorodność pod względem tematu i formy sprawia, iż znajdujemy na niej portrety, pejzaże, sceny rodzajowe czy martwe natury z różnych, malarsko odmiennych epok; wykorzystane style i techniki prezentują przegląd od akademizmu aż po abstrakcję.
Wśród przedstawionych obrazów pojawiają się dzieła artystów tej miary, co Olga Boznańska, Henryk Siemiradzki, Wojciech Kossak, Wojciech Gerson, Jan Stanisławski, Władysław Ślewiński, Julian Fałat, Władysław Podkowiński, Tadeusz Makowski, Witold Wojtkiewicz, Eugeniusz Zak, Józef Czapski, Mela Muter, Wojciech Weiss, Jerzy Nowosielski, Piotr Potworowski, Artur Nacht-Samborski, Andrzej Wróblewski, Leon Tarasewicz i inni. Na wystawie znajdują się też rzeźby, autorstwa m. in. Katarzyny Kobro czy Xawerego Dunikowskiego.

Wystawie towarzyszy album w języku polskim i angielskim.
Scenariusz i aranżacja Anna Król.

COP DLA PRZYSZŁOŚCI
Ludzie – przemysł – architektura

do końca roku 2008
Stalowa Wola, ul. Hutnicza 17 (hala przy Zespole Szkół nr 1)
Godziny otwarcia od 1 września:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek 8-15
wtorek 8-18, niedziela 16-20
sobota – nieczynne
Rezerwacje pod nr tel. 15 842 00 42
W dniach 15.09 i 21.09 wstęp wolny

Niezwykła wystawa, przygotowana z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, zlokalizowana została w specjalnie zaadaptowanej hali obok Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Hutniczej 17. Aranżacja, obfitująca w efekty wizualne i akustyczne, zbudowana z rozmachem na powierzchni 1400 m kw., przenosi widza w czas tworzenia nowoczesnej gospodarki II Rzeczypospolitej.
Organizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli; Urząd Miasta w Stalowej Woli
Autorzy wystawy: Lucyna Mizera, Krzysztof Adamek
Aranżacja: Krzysztof Lang

Zapraszamy także na

WYSTAWY STAŁE

„Z DZIEJÓW REGIONU NADSAŃSKIEGO”
Archeologia, etnografia, historia regionu.

Wystawa przybliża dzieje regionu od czasów prehistorycznych poprzez zabytki kultury ludowej, do eksponatów obrazujących życie gospodarcze, religijne i społeczne regionu, w tym m.in. historię rodu Lubomirskich z Charzewic.
Wystawa czynna
Poniedziałek 8-15.30; wtorek 8-18; środa, czwartek, piątek 8-15.30; sobota, niedziela 16-19
W dniach 14-15.09 i 20-21.09 wstęp wolny

NARODZINY STALOWEJ WOLI 1938
(hotel Hutnik, ul. Prymasa Wyszyńskiego 12)
Ekspozycja Muzeum Regionalnego, zorganizowana w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelu Hutnik, we wnętrzach zaaranżowanych w stylu lat międzywojennych. Dopełnieniem wystawy jest kolekcja szkła artystycznego w stylu art déco, charakterystycznym dla lat 30. XX wieku – czasów powstania Stalowej Woli.

Wystawa dostępna wyłącznie po uprzedniej rezerwacji telefonicznej po nr tel. 015 842 00 42

GALERIA PRZEZ DOTYK
(ekspozycja na dziedzińcu muzeum)
Ekspozycja dwunastu rzeźb, powstałych podczas międzynarodowego pleneru, składa się na Galerię przez Dotyk zorganizowaną w ramach realizacji programu „Dostępne Muzeum”. Zwiedzający mają do dyspozycji katalog z rozdziałem w alfabecie Braille’a, a także opisy mówione na odtwarzaczach mp3. Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne dla osób z dysfunkcją wzroku.