Noc muzeów w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na otwarcie wystawy „Barwy Starożytnego Egiptu” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, w ramach międzynarodowej nocy otwartych muzeów, które odbędzie się 16 maja 2009 roku o godz. 19.00.

Niewątpliwą atrakcją będzie również „Bazar Egipski” z pamiątkami (dostępny już od godz.17.00 w sobotę i całą niedzielę) oraz projekcja filmu „Mumia” w reż. Karla Freunda z 1932 r. w sobotę o godz. 21.30. Muzeum Ziemi Leżajskiej w nocy z 16/17 maja będzie bezpłatnie otwarte dla zwiedzających.

Ideą wystawy „ Barwy Starożytnego Egiptu” jest zaprezentowanie różnorodności barw i materiałów, które Egipcjanie wykorzystywali tworząc wizerunki bóstw, figurki, amulety, przedmioty związane z kultem grobowym, jak sarkofagi, kartonaże, skrzynki pogrzebowe, stele, stoły ofiarne i figurki uszebti, a także rzeczy używane na co dzień – naczynia o przeróżnych formach, papirusy i ostraka. Opisy umieszczone na wystawie wprowadzą w tajemnice symboliki barw i wyjaśnią ich znaczenie, a zarazem objaśnią przeznaczenie rozmaitych, właściwych tylko dla Egiptu obiektów. Starożytny Egipt przyciąga swą magią i egzotyką, ale możemy ujawnić niektóre jego tajemnice.