Nowa hala widowiskowa w Sanoku

W Sanoku dobiega końca największa jak do tej pory inwestycja w historii miasta – budowa Hali Widowiskowo – Sportowej z lodowiskiem. Do tej pory Sanok jako miasto z tradycjami turystyczno – sportowymi posiadało w swoich zasobach sztuczne lodowisko położone w centrum miasta, utrzymywane za pomocą przestarzałych technologii mrożeniowych (amoniak), zagrażających mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Dlatego podjęto decyzję o wyłączeniu lodowiska z eksploatacji i budowie hali Widowiskowo- Sportowej z Lodowiskiem. Obiekt to nie tylko lepsze zaplecze sportowe, ale również ogromna szansa na promocję miasta i regionu. W wyniku ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Sanoka konkursu, została wyłoniona nazwa obiektu „ARENA SANOK”. Budowa Hali Widowiskowo-Sportowej w Sanoku stanowi jedną z priorytetowych inwestycji w dziedzinie infrastruktury sportowo-turystycznej. Hala wraz ze zmodernizowanym torem jazdy szybkiej spełniającym wymagania organizacji imprez międzynarodowych, basenem, hotelem, terenami rekreacyjnymi stanowić będzie nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny.

Oficjalne otwarcie „Areny Sanok” odbędzie się 11 kwietnia. Dzięki staraniom Burmistrza Miasta Sanoka Wojciecha Blecharczyka i przychylności władz Polskiego Związku Hokeja na Lodzie na czele z prezesem Zenonem Hajdugą kolejno 11 i 12 kwietnia zostanie w Sanoku rozegrany dwumecz męskich reprezentacji Polski i Węgier. Spotkania będą się wkomponowywać w cały cykl przygotowawczy obu drużyn na Mistrzostwa Świata, które odbędą się pod koniec kwietnia. Hala zostanie oddana do użytku 30 marca. Wprawdzie obiekt nie jest jeszcze w pełni wyposażony, ale nadal trwają przetargi, które na pewno nie opóźnią otwarcia. Tuż po zakończeniu hokejowych play-offów bandy ze starego lodowiska zostaną przeniesione na nowy obiekt. Promocja obiektu jak i samego miasta będzie tym większa, że transmisje z obydwu spotkań przeprowadzi bezpośrednio POLSAT SPORT.
Na uroczystości otwarcia spodziewane jest uczestnictwo przedstawicieli Polskiego Rządu, Parlamentu, władz samorządowych, stowarzyszeń, związków sportowych oraz przedstawicieli naszych miast partnerskich z Węgier, Słowacji, Niemiec.
Oprócz dwumeczu hokejowego, podczas otwarcia, władze miasta zapewniają szereg innych atrakcji. Od 24 do 25 kwietnia w Sanoku będziemy gościć rewię moskiewską, która „Czarnoksiężnikiem z Krainy OZ” da pokaz mieszkańcom naszego miasta, oraz licznym gościom z całego regionu.
Kwietniowe imprezy nie będą jedynymi w najbliższym roku. Mamy pewne obietnice ze strony PZHL-u, że jeżeli Międzynarodowa Federacja Hokejowa przyzna Polsce prawo organizacji Mistrzostw Świata do lat 20, być może odbędą się one właśnie w Sanok
Sanok ma także spore szanse na organizację Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów oraz 50. Jubileuszowych Targów Żywności.

Kilka informacji o hali:
Obiekt jak sama nazwa wskazuje nie będzie zarezerwowany jedynie dla hokeistów. Nowoczesna hala nie tylko pełnić będzie funkcje lodowiska, ale także będzie mogła służyć innym dyscyplinom sportowym a także imprezom widowiskowo – artystycznym.
W ciągu kilkunastu godzin dzięki zastosowanym nowoczesnym technikom będzie możliwe zamontowanie na lodzie podłogi służącej rozgrywkom piłki siatkowej, piłki ręcznej czy koszykówki. Dzięki dużej blisko 300 m2 scenie hala będzie doskonałym miejscem organizacji imprez rozrywkowych i kulturalnych.
Hala została zaprojektowana z uwzględnieniem minimalizacji kosztów eksploatacji. Bardzo niskie współczynniki przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych i dachu, systemy klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, tylko niezbędna ilość otworów okiennych i drzwiowych zapewnią niskie koszty utrzymania obiektu, nieporównywalnie do starego obiektu.
Podczas meczów hokejowych i innych imprez sportowych na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 3000 widzów, natomiast podczas imprez widowiskowych, koncertów, pokazów czy wystaw liczba ta wzrośnie do około 5000.
Do utrzymania lodowiska zostaną zastosowane nowoczesne technologie mrożeniowe (glikol) nie będące zagrożeniem dla środowiska naturalnego i dające większe oszczędności.
Także energooszczędne oświetlenie, będzie odpowiadało wymogom TV. Będzie to tzw. oświetlenie dynamiczne, tzn. będzie możliwe dostosowywanie mocy oświetlenia do rodzaju imprezy odbywającej się na obiekcie. Nowoczesny system monitoringu będzie zapewniał uczestnikom imprez bezpieczeństwo.
Przed obiektem znajduje się duży funkcjonalny parking mogący pomieścić około 180 samochodów i 5 zatok autobusowych.

Foto: Dorota