Nowa hala widowiskowo-sportowa w Sanoku

W Sanoku dobiega końca największa jak do tej pory inwestycja w historii miasta – budowa Hali Widowiskowo – Sportowej z lodowiskiem. Do tej pory Sanok jako miasto z tradycjami turystyczno – sportowymi posiadało w swoich zasobach sztuczne lodowisko położone w centrum miasta, utrzymywane za pomocą przestarzałych technologii mrożeniowych (amoniak), stanowiące zagrożenie dla mieszkańców i środowiska naturalnego.
Dlatego podjęto decyzję o wyłączeniu lodowiska z eksploatacji i budowie hali Widowiskowo- Sportowej z Lodowiskiem.
Budowa Hali Widowiskowo-Sportowej w Sanoku stanowi jedną z priorytetowych inwestycji w dziedzinie infrastruktury sportowo-turystycznej. Hala wraz z zmodernizowanym torem jazdy szybkiej spełniającym wymagania organizacji imprez międzynarodowych, basenem, hotelem, terenami rekreacyjnymi stanowić będzie nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny.

Tanie linie lotnicze z Rzeszowa – Rozkład przylotów i odlotów oraz inne przydatne informacje na stronie: Airport Rzeszów

Inwestycja rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku a już na styczeń 2006 planowane jest pierwsze mrożenie tafli lodowiska.
Jak wynika z samej nazwy hala nie tylko pełnić będzie funkcje lodowiska, ale także będzie mogła służyć innym dyscyplinom sportowym a także imprezom widowiskowo – artystycznym.
W ciągu 24 godzin, będzie możliwe zamontowanie na lodzie podłogi. Będzie ona wykorzystywana jako boisko do: piłki ręcznej koszykówki, siatkówki, tenisa ziemnego. Za jedną z bramek umieszczona została 300 metrowa scena wraz z zapleczem , na której będą mogły się odbywać różnego rodzaju występy.
Powierzchnia użytkowa hali Widowiskowo- Sportowej z Lodowiskiem wynosi 7397,92 m2. Na parterze umieszczone zostaną kasy, szatnie dla zawodników, toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, pokoje sędziów, pomieszczenia porządkowo-administracyjne i gospodarcze. Hala została zaprojektowana z uwzględnieniem minimalizacji kosztów eksploatacji. Bardzo niskie współczynniki przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych i dachu, systemy klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, tylko niezbędna ilość otworów okiennych i drzwiowych zapewnią niskie koszty utrzymania obiektu.
Podczas meczów hokejowych i innych imprez sportowych na trybunach będzie mogło zasiąść 3000 ludzi, natomiast podczas imprez widowiskowych, koncertów, pokazów liczba ta wzrośnie do około 4500.
Do utrzymania lodowiska zostaną zastosowane nowoczesne technologie mrożeniowe (glikol) nie będące zagrożeniem dla środowiska naturalnego.
Oświetlenie będzie odpowiadało wymogom TV. Będzie to tzw. oświetlenie dynamiczne, tzn. będzie możliwe dostosowywanie mocy oświetlenia do rodzaju imprezy. Obiekt będzie również wyposażony w nowoczesny system monitoringu.
Przed obiektem znajduje się duży funkcjonalny parking mogący pomieścić około 180 samochodów i 5 zatok autobusowych.

Budowa Hali Widowiskowo -Sportowej w Sanoku to jeden z głównych priorytetów w dziedzinie infrastruktury sportowo- turystycznej w regionie Polski południowo – wschodniej. Hala wraz z torem jazdy szybkiej stworzy doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych w okresie znacznie wydłużonym w stosunku jakie daje aura pogodowa Hala będzie służyła sportowcom, społeczności lokalnej i przybywającym do Sanoka turystom.
Już w chwili obecnej słyszymy zapowiedzi organizacji w Sanoku imprez rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Istnieją zapewnienia Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, że Sanok w 2006 roku będzie areną Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie do lat 21, bądź jednego z międzynarodowych turniejów hokeja na lodzie EIHC. Ponadto hala stwarza doskonałe warunki do organizacji imprez kulturalno – rozrywkowych.
28.11.2005 Burmistrz Miasta Sanoka ogłosił konkurs na: NAZWĘ HALI WIDOWISKOWO-SPORTOWEJ”. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę www.sanok.pl, www.um.sanok.pl, gdzie znajdą Państwo regulamin konkursu.