Nowe Muzeum Przyrodnicze Koniec Świata w Dzierdziówce

Muzeum Przyrodnicze Koniec Świata w Dzierdziówce założyłem w grudniu 2007 roku. Można i będzie można obejrzeć okazy i fotografie głównie z Kotliny Sandomierskiej, ale także z odległych zakątków świata. Nazwę zaczerpnąłem od turystów, którzy prowadzeni przeze mnie w terenie wielokrotnie stwierdzali, że są na końcu świata, bo tak jest tu pięknie. Lokalizacja to dolina dużej rzeki San niedaleko od ujścia do Wisły, gdzie za płotem są słynne podmokłe Lasy Janowskie z „Pojezierzem Janowskim” a tuż za nimi zachodnie Roztocze. Od południa Puszcza Sandomierska ze swoimi wilkami, modliszkami i kraskami, a gdyby wejść na drzewo od zachodu widać Starówkę Sandomierza. Dzierdziówka otoczona jest zakolem starorzeczy Sanu między innymi trzema jeziorami, które zamieszkują bąki, ślepowrony, modliszki, kotewka, różanka, wydra i setki innych cennych gatunków.

Zapraszam zarówno osoby indywidualnie zwiedzające okolice Sandomierza czy Lasów Janowskich jak i zorganizowane grupy wycieczkowe. Często odbywają się przyrodnicze wydarzenia kulturalne jak Wieczór Czarnej Topoli czy Dzień Wawrzynka w czasie których zapraszamy na pokazy filmów, slajdów, prelekcje, warsztaty wikliniarskie czy rzeźbiarskie oraz szklankę miejscowego mleka. Dla wycieczek szkolnych możliwe jest zorganizowanie warsztatów stacjonarnych i terenowych, prelekcji, spaceru z przyrodnikiem, ognisk i innych atrakcji.

Muzeum mieści się w dawnym Domu Ludowym gdzie od wtorku do piątku czynne jest w godzinach 13-18. Jeżeli chcesz przyjechać w inny dzień bądź o innej porze wystarczy wcześniej (lub w ostatniej chwili;) zadzwonić pod numer 500 322 383. Jeżeli chcesz być osobą stale informowaną o wydarzeniach w Muzeum napisz pod [email protected]. A więcej informacji znajdziesz na www.koniecswiata.pl

Pień starej czarnej topoli, bobra z Sanu, różankę z jeziora, modliszkę z ziołorośli, róże z Pieprzówek, trzciniaka z szuwarów, kraskę znad Łęgu, łęg znad Wisły i wszystko to o czym zapominasz wyciągam z bagien i wydm, żeby Tobie pokazać jakim skarbem dysponujesz, którego wielu już nie zobaczy.

Więcej informacji na www.koniecswiata.pl

Wszystkiego Naturalnego
Sebastian Sobowiec