Nowe wydawnictwa dukielskie

„Pozdrowienie z Dukli”- książka wydana w kwietniu br. przez krośnieńskie Wydawnictwo RUTHENUS Rafała Barskiego w całości sfinansowane przez Gminę Dukla, w szczególny sposób opowiada o historii Dukli. Ukazuję historię zapisaną na starych pocztówkach.
Autor Jerzy Zieliński przedstawia miasto i okoliczne miejscowości poprzez ilustrowane karty pocztowe wybrane z tych, które zachowały się w zbiorach kolekcjonerów ( Rafała Barskiego, z Krosna, Stanisława Lisa z Dukli, Marka Sosenki z Krakowa, Jana Władyki z Teodorówki, Stanisława Władyki z Wietrzna i Jerzego Zielińskiego z Krakowa). Prezentowanego na starych pocztówkach miasta już nie ma. Nie ma wielu budynków i ludzi, którzy przez fotografów zostali uwiecznieni, a przez to zachowani dla potomności. Dzisiejsza Dukla jest zmieniona. Stare ulice mają często nowe nazwy, w starych budynkach mieszkają nowi właściciele. Tych, którzy pamiętają miasto utrwalone na pocztówce jest coraz mniej.
To ciekawe wydawnictwo albumowe będzie dostępne już od maja w dukielskiej księgarni i innych punktach sprzedaży książek w Dukli, a także w krośnieńskich księgarniach.
Druga pozycja to „Kuchnia regionalna Beskidu Dukielskiego” – książka zawierająca powyciągane z szuflad przepisy kulinarne naszego regionu, sprawdzone przez nasze babcie, mamy i ciocie. Wydawnictwo ilustrowane jest pięknymi zdjęciami. Wydawcą jest Gmina Dukla i Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno Ekologicznych „Animare”. Stowarzyszenie w ramach realizowanego projektu „Warsztaty rękodzielnicze, kuchnia regionalna sposobem na atrakcyjniejszą ofertę agroturystyczną, dłuższy sezon turystyczny” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przyczyniło się do pozyskania funduszy na wydawnictwo jak również zebrało znaczną część przepisów umieszczonych w książce. Celem książki jest nie tylko uchronienie od zapomnienia przepisów kulinarnych, ale także ich upowszechnienie. Podane receptury zostały opracowane na 6 porcji, przez profesjonalistę technologa żywności, nauczyciela Zespołu Szkół Gastronomicznych w Iwoniczu Zdroju Panią Barbarę Szepieniec.
Książka będzie również w sprzedaży już od maja w dukielskiej księgarni i innych punktach sprzedaży książek w Dukli.
Promocja obu książek odbędzie się na dukielskim rynku pod koniec maja, o czym dokładnie poinformujemy.