Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 10-lecie współpracy Krosna i Zalaegerszeg

Krosno – Zalaegerszeg 1999 – 2006
29 sierpnia 2009 roku – odsłonięcie tablicy upamiętniającej 10-lecie współpracy Krosna i Zalaegerszeg
Tablica znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Portiusa 2, na fasadzie skierowanej w stronę krośnieńskiego Rynku. Dzieło jest darem artysty-ceramika Jánosa Németha przygotowanym na obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej (24 marca 2009).
Płaskorzeźba przedstawia Madonnę w koronie trzymającą godła Polski i Węgier. Jej płaszcz zdobią dwa splecione dęby – symbol przyjaźni polsko – węgierskiej oraz herb Zalaegerszeg. Opiekę nad tablicą sprawować będzie Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Umowa o partnerskiej współpracy Krosna i Zalaegerszeg podpisana została 1999 r. Ważniejsze wspólne działania obu miast to: wydarzenia kulturalne – prezentacje Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” (Zalaegerszeg 2001, 2004), I Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno 2000. Miasto i ludzie” (Zalaegerszeg 2001), wystawa fotograficzna Wacława Turka (Zalaegerszeg 2003), wystawa rzeźby Macieja Syrka (Zalaegerszeg 2004), pierwsza w Polsce wystawa twórczości Jánosa Németha, (Krosno 2005), koncerty zespołów muzycznych i tanecznych – występ chóru „Echo” wraz z orkiestrą smyczkową i zespołem baletowym szkoły PRO MUSICA (Zalaegerszeg 2003), występ chóru dziecięcego ze Szkoły Muzycznej im. Franciszka Liszta w Zalaegerszeg (Krosno 2004), rozgrywki sportowe, udział w świętach obu miast – Karpackie Klimaty, Święto Wina Węgierskiego, Dni Miasta Zalaegerszeg, targach gospodarczych i turystycznych, konferencjach, wymiana doświadczeń i współpraca samorządów, straży pożarnej oraz policji.

János Németh urodził się w 1934 r. w Zalaegerszeg. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach związanych z wyrobem ceramiki – w pracowni ojca zdobył uprawnienia czeladnicze. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rzemiosła Dekoracyjnego Wyższej Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Budapeszcie. Inspiracji twórczej szuka niemal we wszystkich okresach historii sztuki, szczególnie w rzeźbie starożytnego Egiptu, czerpie z kultury kreteńskiej, sztuki wczesnego średniowiecza oraz baroku. Inspiracją są dla niego również dalekie podróże. Istota jego twórczości opiera się o folklor regionu Gőcsej. Stałymi elementami występującymi w pracach Németha są kształty koliste: walce, stożki, półkule i kręgi, niekiedy zdeformowane. Posługuje się jasnym systemem symboliki używając motywów: słońca, księżyca, jelenia, ptaków i kwiatów.

Jánosa Németha słusznie uważa się za jednego z największych artystów ceramików naszych czasów. Jego twórczość jest jednocześnie prosta i niepowtarzalna. Budapeszt, Zalaegerszeg, Lubljana, Canberra, Delhi, Kenyeri, Szombathely, Kaposovar to tylko wybrane miasta, w których zobaczyć można prace Jánosa Németha.

Bożena Paradysz
Muzeum Rzemiosła w Krośnie