Harasymiada w Komańczy – pamięci Jerzego Harasymowicza

Harasymiada to cykl imprez na terenie Gminy Komańcza, organizowanych w dniach 10-12 września 2009 roku dla uczczenia 10. rocznicy śmierci Jerzego Harasymowicza, wybitnego poety, który z wykształcenia był leśnikiem. Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdą się konkursy, koncerty i spotkania poetyckie. Przewidziano też osłonięcie tablic pamiątkowych w Bibliotece w Komańczy, która przyjęła imię poety oraz w Mikowie, gdzie gościł on po raz ostatni w Bieszczadach. Tablice ufundowali leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza. Wydali też z tej okazji specjalny folder przypominający związki poety z lasem.
W dniach 10-12 września tego roku Komańcza stanie się „Krainą Łagodności”, miejscem refleksji, inspiracją i natchnieniem dla twórców, mieszkańców gminy i miłośników Bieszczadów. Dni te, będące zwieńczeniem kilkumiesięcznych działań, wypełnione zostaną takimi atrakcjami jak: konkursy, lekcja biblioteczna, konferencja, koncerty, odsłonięcie tablic okolicznościowych, prezentacja twórczości poety, wystawa fotograficzna, wycieczka śladami poety, piknik literacki, promocja książki bieszczadzkiej, spotkania z autorami, podsumowanie konkursów recytatorskich i poetyckie ognisko.
Szczegółowy program Harasymiady. (link aktywny na http://www.harasymiada.wgorach.art.pl/
Tydzień po głównych obchodach Harasymiady, 19 września zaplanowano spotkanie autorskie z Adamem Ziemianinem, a 26 września „Raut”, czyli spotkanie bibliotekarzy i instruktorów z aktywnymi czytelnikami.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie