Ośmiu zmarłych z powodu zakażenia bakterią legionelli na Podkarpaciu

Mamy do czynienia z kolejnym przypadkiem śmierci spowodowanej przez bakterię legionella. To już ósma osoba, która nie przeżyła kontaktu z tym mikroorganizmem na terenie Podkarpacia w ostatnim okresie.

Polsat News przekazał informacje o ósmej ofierze śmiertelnej tej bakterii. Zmarła to osoba płci męskiej, urodzona w latach trzydziestych ubiegłego wieku, zamieszkująca powiat rzeszowski. W dniach bezpośrednio poprzedzających śmierć pacjent był pod opieką medyczną w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Wiadomości odnośnie liczby potwierdzonych zakażeń legionellą zostały przedstawione w piątek przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie. Zgłoszono, że 113 osób – wszystkie hospitalizowane w obrębie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemysław, Kolbuszowej, Łańcuta czy Sędziszowa Małopolskiego – to potwierdzone przypadki zakażenia bakterią. Specjaliści medycyny podkreślają jednak, że realna ilość chorych może być nawet dziesięciokrotnie większa (jeśli uwzględnimy osoby poza szpitalami), ze względu na obecność łagodniejszych form zakażenia legionellą.

Początek zeszłego tygodnia przyniósł pierwsze doniesienia o wybuchu epidemii legionellozy w Rzeszowie. Lokalny inspektorat sanitarny natychmiast rozpoczął dochodzenie epidemiologiczne. Sprawę podjęła także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.