Piknik w Skansenie w Kolbuszowej – Zapraszamy!

W najbliższą niedizelę zapraszamy do Kolbuszowej gdzie odbędzie się impreza „X Prezentacje Twórczości Ludowej – skansen 2006” .Odbędzie sie ona 4 czerwca, początek o godz. 13.30. W godzinach 13.30 – 18.00 na terenie całego skansenu będą prezentować swoje umiejetności twórcy ludowi – rzemieślnicy: kowal, garncarze, rzeźbiarze, malarz, zabawkarz, wycinankarka a wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć tradycyjne sposoby pieczenia chleba, ubijania masła w maśnicy, kręcenie powrozów. Atrakcją tych pokazów będzie niewątpliwie pokaz tłoczenia oleju z siemienia lnianego, połączony z poczęstunkiem tradycyjną potrawą olejarską: chlebem maczanym w świeżym oleju lnianym z cebulą. Tradycyjnie tym pokazom towarzyszą występy na scenie, w tym roku przewidziane w godzinach 15.00 – 20.00.
Zaprezentują się kapele ludowe: Władysława Pogody z Kolbuszowej, „Raniżowianie” z Raniżowa, „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego, kapela z Modliborzyc i Gorzyc, ponadto zespoły obrzędowe: „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego (Czary, mary, gusła), z Grodziska Dolnego (Biały wieniec) i z Modliborzyc (U garncarza Jadamka). Pokażą sie także zespoły taneczne „Górna” z Kolbuszowej Górnej oraz „Mazurek” z Mazurów. Atrakcją występów na scenie będzie występ zespołu folklorystycznego „Grančanie” z Granč Petrovcov, Słowacja, przewidziany na godz. 18.00. Wszyscy będą mogli skosztować regionalnych potraw gotowanych „na bieżąco” przez gospodynie z Kolbuszowej Górnej i z Mazurów.

Program:
X PREZENTACJE TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ
KOLBUSZOWA – SKANSEN ‘06
4 czerwca (niedziela) 2006 r.
– Godz. 1330 – 1800
• prezentacje twórczości artystycznej i rzemieślniczej połączone ze sprzedażą wyrobów: garncarstwo, kowalstwo, toczenie fujarek, plecionkarstwo (z wikliny, rogożyny, słomy i korzenia) zabawkarstwo, wyrób łyżek, kręcenie powrozów, plastyka obrzędowa (szyszki z ciasta, kwiaty z bibuły, pająki), haft i koronka, rzeźba w drewnie, malarstwo
• pieczenie chleba „na trzonie”
• ubijanie masła w maśnicy
• tłoczenie oleju z siemienia lnianego

POCZĘSTUNEK TRADYCYJNĄ POTRAWĄ OLEJARSKĄ
(chleb z cebulą maczany w oleju lnianym)
DEGUSTACJA CHLEBA Z MASŁEM I MAŚLANKĄ
• Godz. 1500 – 2000
Występy zespołów tanecznych: „Górna” z Kolbuszowej Górnej oraz „Mazurek” z Mazurów
Występy zespołów obrzędowych:
z Grodziska Dolnego, Baranowa Sandomierskiego i Modliborzyc
Występy kapel ludowych:
z Raniżowa, Grodziska Dolnego, Modliborzyc, Gorzyc
i Władysława Pogody z Kolbuszowej
• Godz. 1800
Występ zespołu folklorystycznego „Grančanie” z Granč Petrovcov, Słowacja

Bilety wstępu na imprezę – 4 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny