Dąb Papieski w Miejscu Piastowym

W dniu 3 czerwca w Miejscu Piastowym w trakcie nabożeństw fatimskich w ogrodzie klasztornym oo. Michalitów posadzony został Dąb Papieski. W uroczystości, oprócz licznej rzeszy wiernych udział brali: ks. biskup Edward Białogłowski, ks. Jan Cebulak, duszpasterz leśników, Andrzej Zajdel, wójt Gminy Miejsce Piastowe, siostra Edyta Golińska, matka generalna ss. Michalitek z Miejsca Piastowego, Krzysztof Stanula, przełożony zakonu Michalitów oraz Jan Kraczek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W najbliższych dniach kolejne Dęby Papieskie posadzone zostaną również w:
– 9 czerwca w Dukli przy kościele parafialnym (początek godz. 17,00) i przy klasztorze oo. Bernardynów w Dukli (początek uroczystości
– 10 czerwca w Krośnie przy pomniku Jana Pawła II (początek o godz. 18.00 – Msza św. w kościele św. Piotra i Jana z Dukli)
– 12 czerwca – w Pastwiskach k. Rymanowa.
W naszym regionie będzie łącznie 29 Dębów Papieskich. Ich sadzenie stanie się każdorazowo elementem uroczystości religijnych. Będą one stanowić żywy pomnik Jana Pawła II w Polsce.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Pomysł na Dęby Papieskie zrodził się przed trzema laty. Jesienią 2003 roku leśnicy z Dolnego Śląska zebrali żołędzie z najstarszego polskiego dębu – Chrobry. Żołędzie, te zostały poświęcone przez Jana Pawła II w dniu 28 kwietnia 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. W szkółce kontenerowej w Rudach Raciborskich (RDLP Katowice) wyhodowano z nich 500 sadzonek, które obecnie mają już po 2 lata i mogą być użyte do sadzenia. Każda z nich posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem. Zamierzeniem leśników polskich jest, aby dęby te rosły w całym kraju, w miejscach szczególnie związanych z działalnością Jana Pawła II i żeby były żywym i długowiecznym – jak dąb Chrobry – pomnikiem czasów, gdy po ziemi chodził Papież-Polak.

Dąb Chrobry – najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Rośnie w Piotrowicach (województwo dolnośląskie). Za pomnik przyrody uznany 24 marca 1967. Jego wiek ocenia się na ok. 750 lat. „Chrobry” ma silnie rozwiniętą koronę i grube konary przechodzące w gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień i niektóre konary są w środku puste. Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m, pierśnica 315,5 cm (trzeci dąb pod względem objętości drewna znajdujący się w środkowej Europie). Objętość drzewa to około 90 m³ – i jest największa wśród dębów polskich. Nawet olbrzymie dęby z Puszczy Białowieskiej – Dąb Car czy Dąb Jagiełły nie osiągnęły takich rozmiarów objętości pnia. Mimo sędziwego wieku wciąż owocuje wydając zdrowe żołędzie. Imię „nadało” mu niegdyś dziecko, które patrząc na potęgę drzewa powiedziało, że jest wielki jak Chrobry.