Planowana rozbudowa drogi ekspresowej S19 między Rzeszowem Południe a Babicą

Inwestycja zakłada budowę nowego odcinka drogi ekspresowej S19 długości ponad 10 kilometrów, będącego dwujezdniowym szlakiem z po dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Projekt przewiduje również powstanie węzła drogowego o nazwie Babica, który będzie typu trąbka i zostanie umiejscowiony blisko skrzyżowania DK19 z DW988.

Planowane prace obejmują także realizację kilku obiektów inżynierskich. Wśród nich znajduje się tunel o długości przekraczającej 2 kilometry, sześć estakad oraz dwa wiadukty nad drogą ekspresową S19. Działania te mają na celu stworzenie bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt oraz jednego przejazdu pod drogą S19.

W ramach porozumienia przewidziano również wybudowanie pierwszego w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem. Ponadto inwestycja uwzględnia stworzenie dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): MOP Lutoryż (kierującego się do Rzeszowa i Barwinka) oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedno z nich znajdzie się na MOP Lutoryż w kierunku Rzeszowa, a drugie przy samym Centrum Zarządzania Tunelem.

Sekcja S19 biegnąca od węzła Rzeszów Południe do Babicy jest realizowana w ramach systemu „Projektuj i buduj”. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción, a wartość kontraktu wynosi 2 230 165 684,48 zł.