Podkarpacie perłami nagrodzone

Aż trzy PERŁY – główne nagrody w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” zdobyły produkty z Podkarpacia. Doroczny finał konkursu odbył sie w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA 2008.
Zakład „Taurus” z Pilzna nagrodę odebrał już po raz drugi. W tym roku doceniono walory słynnej już golonki podkarpackiej i zapiekanej kapusty. Rok temu wyróżniono szynkę tradycyjną z tej firmy. „Perłę” za „kiełbasę pradziada” z dodatkiem wątróbki, otrzymały także Zakłady Mięsne „Jasiołka” z Dukli. Trzecią Perłę dla Podkarpacia zdobyła Czesława Zawadzka, prowadząca gospodarstwo agroturystyczne w Przychojcu koło Leżajska. Jury doceniło zalety jej nalewki kresowej o nazwie: „żenicha”.

Na sprawdzenie walorów golonki podkarpackiej udaliśmy się do podrzeszowskiej Jasionki, gdzie od niedawna funkcjonuje bar „Taurus”. Kierownik baru Mariusz Kluska mówi, że jak na początek działania restauracji to jest bardzo zadowolony: – W sumie schodzi 40-50 kg golonki dziennie. Kupują głownie kierowcy, ale są już stali okoliczni klienci, którzy przetestowali nasz specjał i zaakceptowali go – dodaje Kluska. – Docelowo chcemy sprzedawać trzy tony golonki miesięcznie.
W specjalnym piecu golonka z kością piecze się przez dwie i pół godziny. Jest dostępna non stop, praktycznie zaraz po złożeniu zamówienia, w cenie 39 zł za kg.
ZM „Taurus” sprzedaje w swoich 9 barach-restauracjach 20 ton golonek miesięcznie, czyli jak policzył prezes Jarosz – około 30 tysięcy sztuk.
– Tajemnica smaku naszych produktów tkwi w starych, sprawdzonych recepturach” – zapewnia Stanisław Jarosz, właściciel i prezes „Taurusa”. – Chodzi o to, żeby by nasi klienci zjedli smacznie i dobrze – dodaje.
W sprzedaży od miesiąca pojawił się już następny produkt z „Taurusa” – kiełbasa swojską z dodatkiem mięsa z dzika. Ale tego ostatniego jest aż 40%, dzięki czemu ten lekko pikantny wyrób jest bardzo chudy i ma mało tłuszczu.
Pilzneński Byk, bo tak z łaciny tłumaczy się nazwę firmy, jest już rozpoznawaną marką na terenie całego kraju.