Podkarpacki Jarmark Turystyczny – Relacja

6 i 7 maja odbywał się Podkarpacki Jarmark Turystyczny, który oficjalnie zainaugurował letni sezon turystyczny w województwie podkarpackim. Największą atrakcją tej imprezy była z pewnością rekonstrukcja historyczna „Barbarossa nad Sanem”. Jarmark rozpoczął się od rajdu fortecznym szlakiem rowerowym, na który zjechało się wielu uczestników z różnych stron Polski.
Od godziny 12 na Rynku trwał kiermasz turystyczno-wystawienniczy na którym prezentowały się podmioty branży turystycznej, miasta z Węgier, Ukrainy, Czech, Austrii oraz odbywały się pokazy rzemiosła regionalnego i kuchni regionalnej. Sobotni wieczór to już „Folk`em all festiwal”, czyli muzyka bez granic. Hasło przewodnie festiwalu odnosiło się do różnorodności stylistycznej prezentowanej muzyki, pokonywania granic tradycyjnie rozumianego folka jak i prezentacji muzyki folkowej z różnych stron świata (celtyckiej, skandynawskiej, słowiańskiej i bałkańskiej).

Zobacz fotorelację z festiwalu

Niedziela to przede wszystkim największa rekonstrukcja militarna na Podkarpaciu, przedstawiająca atak Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941. W odtworzeniu tych wydarzeń brało udział około 120osób (w tym z Czech i Słowacji), a także wiele wojskowego sprzętu: moździerze, haubice, motocykl, ciężarówki, ckm-y, armaty oraz … pontony. Zebrani widzowie byli świadkami forsowania rzeki San przez jednostki Wehrmachtu i obrony radzieckiego bunkra. Głównymi bohaterami niedzielnego popołudnia byli pasjonaci z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Galicja”. Dzięki nim ujrzeliśmy kawałek historii jaka miała miejsce w Przemyślu 65 lat temu, a blisko dziesięciotysięczna widownia w podzięce nagrodziła ich gromkimi brawami. Dodajmy: na stojąco.

Fotorelacje z tego niecodziennego wydarzenia można obejrzeć w galeriach użytkowników:
http://www.przemysl24.pl/galerie/assarin/barbarossa-2006
http://www.przemysl24.pl/galerie/kiks/barbarossa-nad-sanem-2006
http://www.przemysl24.pl/galerie/tira-rira/barbarossa-nad-sanem
http://www.przemysl24.pl/galerie/pawel/barbarossa

Podkarpacki Jarmark Turystyczny zakończył się na przemyskim Rynku koncertem plenerowym uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych oraz zespołu cygańskiego „Roma”.