Podkarpackie zamki: gdzie warto się wybrać?

Podkarpacie kusi pięknymi widokami i wspaniałą przyrodą, warto jednak pamiętać, że wycieczki po tej części kraju mogą się stać wspaniałym doświadczeniem dla każdego miłośnika historii. Wśród licznych zabytków, z jakimi można się tutaj spotkać, na wyróżnienie zasługują okazałe zamki – ciekawe pamiątki po dawnych panach, sprawujących pieczę nad tutejszymi majątkami ziemskimi. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę?

Rzeszowska rezydencja Lubomirskich

Zamek Lubomirskich jest jednym z ciekawszych zabytków architektury, jakimi może się pochwalić Rzeszów. Ta wspaniała budowla łączy w sobie cechy typowe dla wygodnego pałacu z cechami typowymi dla obronnych zamków. Potężne fortyfikacje bastionowe do dziś wzbudzają tu zachwyt, a spacer wokół nich może stać się ciekawą przygodą dla każdego miłośnika dawnych fortyfikacji. Sam zamek służy obecnie jako sąd, zatem zwiedzanie jego wnętrz jest niemożliwe.

Sanocki zamek – skarbnica dzieł sztuki

Zamek w Sanoku może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku oraz wspaniałymi wnętrzami, służącymi dziś jako muzeum. Kto odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł zobaczyć wiele cennych zabytków sztuki sakralnej i cerkiewnej. Nie brak tu również ciekawych zbiorów archeologicznych oraz eksponatów, dzięki którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Sanoka i jego przeszłości. Największym powodzeniem cieszy się tu jednak kolekcja prac Zdzisława Beksińskigo – pochodzącego z Sanoka malarza, którego prace mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.

Przemyski zamek i jego skarby

Pięknym zamkiem może się pochwalić Przemyśl – piękne miasto, które swymi zabytkami skutecznie przyciąga turystów. Spacer po terenie tutejszego zamku jest jednym z ważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po tym mieście, a także szansą na zdobycie wielu ciekawych wiadomości na temat historii tego miasta. A że z zamkowych baszt rozciąga się wspaniały widok na miasto i jego okolice, chętnych na wizytę w tym miejscu nie brakuje.

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierski jest jedną z ciekawszych perełek dawnej architektury. Nazywany „Małym Wawelem”, do dziś zachwyca pięknym dziedzińcem, otoczonym arkadowymi krużgankami. Dawną rezydencję Leszczyńskich, Lubomirskich i Potockich można dziś zwiedzać z muzealnym przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiada i o losach zamku, i o tych dziełach sztuki, które można zobaczyć w jego wnętrzu.

Z wizytą w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie przyciąga malowniczym otoczeniem, ciekawą sylwetką oraz wnętrzami, po których można spacerować w towarzystwie miejscowego przewodnika. Taka lekcja historii może na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie, a ciekawych wydarzeń w dziejach tego obiektu nie brakowało. Rezydencja Krasickich to piękne attyki, krużganki oraz baszty. To również piękne wnętrza, w których można zobaczyć cenne pamiątki z dawnych czasów.

Łańcut i jego skarby

Powodów, dla których warto odwiedzić Łańcut, jest wiele. Tutejsza rezydencja magnacka zachwyca swą architekturą, a park, który ją otacza, jest idealnym miejscem na rodzinne spacery. Miejsce to przyciąga miłośników historii i sztuki, dla których spacer po zamkowych wnętrzach stanie się nie lada gratką. Dawna rezydencja Lubomirskich i Potockich kryje w swych murach wiele cennych dzieł, obok których nie można przejść obojętnie. Dodatkowymi atrakcjami są tu takie obiekty, jak storczykarnia, oranżeria oraz wystawa zabytkowych powozów.

Podkarpacie to magiczna kraina, która ma się czym pochwalić. Wycieczki śladem tutejszych zamków mogą się dla wielu z nas okazać niezwykłą lekcją historii oraz przygodą, która na długo pozostanie w naszej pamięci.