TOP 10: najpiękniejsze zabytki Podkarpacia

Choć dla wielu z nas Podkarpacie to kraina wspaniałej przyrody, w czasie wycieczki po tej części kraju wciąż będziemy spotykać się z cennymi zabytkami. Nie brak tu cennych perełek drewnianej architektury, pamiątek po możnych rodach oraz interesujących przykładów sztuki sakralnej. Na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę? Gdzie koniecznie powinni się wybrać ci turyści, którzy spędzają urlop w tym niezwykłym regionie?

TOP 10: Jarosław i kamienica Orsettich

Kamienica Orsettich to jeden z cenniejszych zabytków renesansowej architektury, jakimi może się pochwalić Podkarpacie. Zabytkowa elewacja, historyczne wnętrza oraz wystawa, dzięki której można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat historii Jarosławia oraz jego najbliższej okolicy – oto czynniki, które skutecznie przyciągają w to miejsce turystów.

TOP 9: Dwór Starościński w Leżajski

Dwór Starościński w Leżajsku jest cennym zabytkiem architektury oraz miejscem, które warto odwiedzić ze względu na ciekawe wystawy. W budynku, który powstał w XVIII wieku, prezentowane są zabytki związane z historią miasta oraz z jego kulturą ludową. Wielkie wrażenie robi tu również wystawa na temat browaru – zakładu pracy, który w dziejach Leżajska odgrywał i nadal odgrywa wyjątkowo ważną rolę.

TOP 8: Pałac w Dzikowie

Zespół parkowo-pałacowy w Dzikowie to ciekawa pamiątka po rodzinie Tarnowskich. Rezydencja ta może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku, choć największe znacznie miała ona w XIX stuleciu. To właśnie w tym czasie pałac w Dzikowie stał się miejscem gromadzenia wielu cennych dzieł sztuki, w tym obrazów Tycjana, oraz tak cennych rękopisów, jak rękopis „Pana Tadeusza”.

TOP 7: Zamek w Przemyślu

Zamek w Przemyśli może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza, a spacer po zamkowych murach dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą. Do dziś można tu zobaczyć reliktu rotundy z czasów Bolesława Chrobrego oraz ciekawą salę teatralną, która służy najstarszej w Polsce scenie amatorskiej. Zamek ten może się również pochwalić wspaniałymi wieżami, z których można spojrzeć z góry na Przemyśl oraz jego najbliższą okolicę.

TOP 6: Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie służy dziś jako siedziba Sądu Okręgowego, jednak widokiem jego potężnej sylwetki może się nacieszyć każdy z nas. Ten ciekawy zabytek architektury przyciąga uwagę charakterystyczną wieżą oraz imponującymi fortyfikacjami bastionowymi.

TOP 5: Haczów i kościół WNMP

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła to cenny zabytek drewnianej architektury, któremu w czasie wycieczki po Podkarpaciu z pewnością warto poświęcić swój czas. Wpisany na listę UNESCO, może się pochwalić piękną sylwetką oraz rozmiarami, dzięki którym zyskał uznanie jako największy gotycki kościół drewniany w Europie. Świątynia ta zachwyca również swym wnętrzem. Malowidła ścienne z XV wieku, ciekawa kolekcja gotyckich rzeźb oraz chrzcielnica z XVI wieku – oto wybrane dzieła sztuki, z jakimi można się tu spotkać.

TOP 4: Blizne i kościół Wszystkich Świętych

Kościół p. w. Wszystkich Świętych w miejscowości Blizne jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych na terenie Podkarpacia, a jednocześnie jednym z najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa. Pochodzący z XV stulecia obiekt do dziś może się pochwalić pięknym wnętrzem, w którym wyróżniają się malowidła ścienne. Najstarsze fragmenty widocznej tu polichromii pochodzą z XVI stulecia, najmłodsze – z XVIII wieku. Robią one ogromne wrażenie na zwiedzających i sprawiają, że wizyta w tym miejscu dla każdego staje się niezwykłym przeżyciem.

TOP 3: Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie już z daleka przyciąga uwagę cylindrycznymi basztami oraz dekoracjami, które nadają mu wyjątkową formę. Ten cenny zabytek z końca XVI stulecia może się też pochwalić interesującymi wnętrzami, które można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika. Wielkie wrażenie może zrobić również park, na terenie którego nie brak wiekowych drzew o pomnikowych rozmiarach.

TOP 2: Zamek w Baranowie Sandomierskim

Ta ciekawe rezydencja powstała pod koniec XVI wieku. Zamek w Baranowie Sandomierskim zachwyca charakterystycznymi basztami oraz dziedzińcem, którego najwspanialszą ozdobą reprezentacyjne schody. Wspaniałe krużganki oraz wnętrza, w których można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki – wszystko to sprawia, że dla wielu miłośników historii Baranów Sandomierski jest bardzo ważnym punktem w programie wycieczki po województwie podkarpackim.

TOP 1: Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedna z najcenniejszych perełek architektury na terenie Podkarpacia oraz atrakcja turystyczna, obok której nie można przejść obojętnie. Wspaniała budowla zachwyca wnętrzami, w których zgromadzono wiele cennych dzieł sztuki. Park, oranżeria oraz kolekcja powozów – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić Łańcut i tutejszą rezydencję.

Podkarpacie ma się czym pochwalić, a znajdujące się na jego terenie zabytki mogą oczarować każdego z nas. Drewniane świątynie, imponujące rezydencje oraz skarby mieszczańskiej architektury – wszystko to sprawia, że wycieczki po tej części kraju mogą się przemienić w wyjątkową przygodę.