TOP 10: turystyczne hity Podkarpacia

Jest regionem różnorodnym, kuszącym wspaniałą przyrodą, pięknymi widokami oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Podkarpacie to wyjątkowa kraina, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jakie obiekty warto uwzględnić w programie swej wycieczki po tej krainie? Oto 10 atrakcji, które są najwspanialszymi wizytówkami Podkarpacia.

Miejsce 10. Muzeum Magurskiego Parku Narodowego

W Krempnej znajduje się jedna z tych atrakcji, którą Podkarpacie może oczarować miłośników przyrody i górskich wędrówek. Tą atrakcją jest Muzeum Magurskiego Parku Narodowego – wyjątkowego obszaru, który obejmuje swym zasięgiem najpiękniejszy fragment Beskidu Niskiego. Prezentowane tu eksponaty pozwalają poznać najciekawsze gatunki roślin i zwierząt żyjących na terenie parku, pozwalają jednocześnie promować wiedzę na temat ekologii.

Miejsce 9. Muzeum Kresów w Lubaczowie

Podkarpacie przyciąga m. in. swym wielokulturowym charakterem. Turyści, których fascynuje właśnie ta wielokulturowość, w czasie wycieczki po tej części Polski koniecznie powinni zajrzeć do Lubaczowa. W tutejszym Muzeum Kresów ujrzeć można wiele ciekawych eksponatów, które związane są z Polakami, Rusinami i Żydami. Dodatkową atrakcją jest fakt, iż muzeum to mieści się na terenie zabytkowego zespołu podworskiego, który sam w sobie jest nie lada gratką dla zwiedzających.

Miejsce 8. Muzeum Twierdzy Przemyśl

Dla miłośników historii oraz pasjonatów fortyfikacji to miejsce jest ważnym punktem w programie wycieczki po terenie Podkarpacia. Muzeum Twierdzy Przemyśl to wyjątkowa placówka muzealna, która pozwoli każdemu z nas w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii I wojny światowej i jej przebiegu na terenie Podkarpacia. Taka wyjątkowa lekcja historii na każdym zwiedzającym zrobi ogromne wrażenie.

Miejsce 7. Zamek w Rzeszowie

Na terenie Podkarpacia nie brak i pięknych rezydencji, i imponujących zamków. Jednym z ciekawszych jest tu zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Otoczony ciekawymi fortyfikacjami bastionowymi, jest nie lada atrakcją dla wszystkich miłośników historii odwiedzających teren Rzeszowa.

Miejsce 6. Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku

Jest jednym z największych i najciekawszych parków etnograficznych w Polsce oraz miejscem, w którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat Podkarpacia i jego historii. Kultura Bojków, Łemków, Dolinian, Pogórzan wschodnich i zachodnich – oto główna tematyka skansenu. Na turystów czeka tu również galicyjski ryneczek oraz ciekawa oferta imprez kulturalnych, które pozwalają w jeszcze ciekawszy sposób spędzić czas w rejonie Sanoka.

Miejsce 5. Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Dla miłośników kultury ludowej miejscowością niezwykle kuszącą stanie się Kolbuszowa. Znajdujące się tu Muzeum Kultury Ludowej od 1971 roku upowszechnia wiedzę na temat kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Nie brak tu ciekawych zabytków dawnej architektury, nie brak też sprzętów i dzieł sztuki, dzięki którym możemy w przyjemny i ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat życia dawnych mieszkańców tej części Podkarpacia.

Miejsce 4. Kościół w Haczowie

To jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce oraz jeden z najcenniejszych skarbów gotyckiej architektury. Ciekawa sylwetka, gotyckie portale oraz piękne polichromie, które można podziwiać we wnętrzu sprawiły, że kościół ten stał się nie tylko jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Podkarpacia, ale i jednym z tych obiektów, które trafiły na listę UNESCO.

Miejsce 3. Kościół w Bliznem

W miejscowości Blizne czeka na nas zabytek wyjątkowy. To drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych – unikalny zabytek, który może się pochwalić historią sięgającą XV stulecia. Piękne polichromie oraz cudowna figura Matki Bożej Łaski Pełnej to najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej, z jakimi można się spotkać w zabytkowym wnętrzu.

Miejsce 2. Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu

Ta oryginalna placówka muzealna jest dumą Przemyśla i jedną z najważniejszych atrakcji w tej części kraju. Muzeum Dzwonów i Fajek przyciąga zarówno wyjątkową ekspozycją, jak i siedzibą. Urządzone w zabytkowej Wieży Zegarowej, jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po terenie Przemyśla.

Miejsce 1. Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to nie lada atrakcja dla każdego miłośnika historii. Piękna architektura i wspaniałe wnętrza sprawiają, że chętnych na zwiedzenie tej imponującej rezydencji nie brakuje. A przecież zamek nie jest tu jedynym obiektem godnym polecenia! W skład kompleksu w Łańcucie wchodzi też wyjątkowa kolekcja powozów, storczykarnia i piękny park, po którym każdy z nas może spacerować do woli.

Tak zróżnicowany i bogaty w zabytki region, jakim jest Podkarpacie, dla każdego z nas może stać się wspaniałym kierunkiem niejednej wycieczki. Tu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, a niezwykłe atrakcje i piękne widoki sprawią, że wspomnienia związane z pobytem na terenie tej krainy na długo zapiszą się w naszej pamięci.