TOP 10: najciekawsze muzea Podkarpacia

Ciekawa kultura, pełna ważnych wydarzeń przeszłość – oto czynniki, dzięki którym Podkarpacie jest krainą wyjątkową. Urlop w tej części kraju może się dla każdego z nas przemienić w wyjątkową lekcję historii. A gdzie znajdziemy najwięcej ciekawych i wiarygodnych informacji? W licznych placówkach muzealnych, do których w czasie wycieczki po tej części kraju z pewnością warto zajrzeć. Jakie muzea zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

TOP 10: BWA w Rzeszowie

Choć Biuro Wystaw Artystycznych koncentruje się na współczesnej sztuce, miłośników architektury i historii z pewnością zainteresuje jego siedziba. Mieści się ona we wnętrzu zabytkowej synagogi – jednej z nielicznych pamiątek po Żydach, którzy w przedwojennym Rzeszowie odgrywali bardzo ważną rolę.

TOP 9: Muzeum Regionalne w Brzozowie

Kto zajrzy do Muzeum Regionalnego w Brzozowie, ten będzie mógł zobaczyć ciekawą kolekcję zabytków archeologicznych, opowiadających nam o najstarszych dziejach tej części Podkarpacia. Można się tu również zapoznać z dawnymi wnętrzami. Z myślą o zwiedzających odtworzono tu wnętrze izby chłopskiej oraz salon mieszczański z XIX stulecia.

TOP 8: Muzeum Lalek w Pilznie

Ciekawa kolekcja dawnych sprzętów oraz wystawa lalek – oto atrakcje, dzięki którym Pilzno i tutejsze muzeum są coraz chętniej odwiedzane przez turystów. nie lada gratką są tu zajęcia, w trakcie których można dowiedzieć się, w jaki sposób powstają drewniane, tekstylne i porcelanowe lalki, a jednocześnie – odkryć XIX-wieczne techniki ich produkcji. Dzięki temu wizyta w tej placówce muzealnej będzie nie tylko przyjemnym, ale i pouczającym doświadczeniem.

TOP 7: Muzeum Historyczne w Dukli

Okolice Dukli zostały ciężko doświadczone w czasie I wojny światowej, nic więc dziwnego, że to na słynnej Operacji Dukielskiej koncentruje się tutejsza wystawa. Broń, wojskowy sprzęt – oto główne eksponaty, z jakimi można się tu zapoznać. Przypominają one o wydarzeniach wyjątkowo ważnych dla regionu, zachęcają też do zaplanowania wycieczki śladem cmentarzy z okresu I wojny światowej. A tych w rejonie Dukli nie brakuje…

TOP 6: Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu

Podkarpacie znane jest z cennych dzieł sztuki sakralnej. By móc poszerzyć swą wiedzę na ten temat, powinniśmy się wybrać do Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. Stare pergaminy ołtarze, rzeźby oraz obrazy – oto ekspozycja, którą przygotowano tu z myślą o miłośnikach sztuki kościelnej. Cała wystawa robi ogromne wrażenie, warto jej zatem poświęcić swój czas.

TOP 5: Muzeum Podkarpacie w Krośnie

Ta placówka muzealna może oczarować tych, których fascynują dzieje przemysłu naftowego. Zgromadzona w tym miejscu kolekcja lamp naftowych ma ogromną wartość artystyczną i historyczną, a że towarzyszą jej cenne pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu, wizyta w tym miejscu dla każdego z nas stanie się ciekawym doświadczeniem oraz ważną lekcją historii.

TOP 4: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

W czasie wycieczki po stolicy Podkarpacia, koniecznie trzeba zajrzeć do tutejszego Muzeum Okręgowego. Może się ono pochwalić ciekawymi zbiorami, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach dawnego klasztoru. Dzięki tej wystawie można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Rzeszowa i jego historii, można też poszerzyć swą wiedze na temat najbliższej okolicy tego miasta.

TOP 3: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie to ciekawa wystawa, dzięki której można zdobyć wiele cennych informacji na temat kultury polskiej, rusińskiej i żydowskiej. To miejsce, w którym najlepiej można zrozumieć wielokulturowy charakter Kresów oraz poszerzyć swą wiedzę na ten temat. Ciekawe eksponaty sprawią, że wizyta w tym miejscu dla każdego stanie się wyjątkową przygodą.

TOP 2: Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej

Podkarpacie to kraina mogąca się pochwalić przyrodniczymi skarbami, zatem na liście najważniejszych placówek muzealnych w tej części kraju nie mogło zabraknąć ekspozycji przyrodniczej. Muzeum Magurskiego Parku Narodowego to ciekawe wprowadzenie do wycieczki po Beskidzie Niskim oraz szansa na poszerzenie swej wiedzy o naturalnych bogactwach tego regionu. Tu każdy z nas w ciekawy i przyjemny sposób zapozna się z fauną i florą Beskidu Niskiego, zdobędzie też wiele cennych informacji o tej grupie górskiej i jej turystycznych walorach.

TOP 1: Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu

To jedyna w Polsce placówka muzealna, w której można zapoznać się z zasadami produkcji fajek oraz dzwonów. Muzeum Dzwonów i Fajek to wyjątkowy punkt na mapie Przemyśla oraz jedna z tych wystaw, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. A że muzeum to może się pochwalić nietypową siedzibą, ogromne zainteresowanie wizytą na jego terenie nie powinno zaskakiwać. Wszak z Wieży Zegarowej, w której ową placówkę urządzono, rozciąga się piękny widok na Przemyśl oraz najbliższa okolicę tego miasta.

Podkarpacie to niezwykła kraina, którą z pewnością warto lepiej poznać. Tutejsze muzea mogą każdemu z nas pomóc w poszerzaniu wiedzy o tej części kraju, mogą też dostarczyć nam inspiracji do dalszych wędrówek po tym obszarze. Wszak miejsc, którym warto się tu uważniej przyjrzeć, jest wiele.