Powstały nowe rezerwaty na Podkarpaciu

W podkarpackich lasach przybyło pięć nowych rezerwatów. Pod ochroną znalazły się m.in. buki na Liwoczu i storczyki na zboczu Kozińca.
– Nowe rezerwaty utworzono m.in. w nadleśnictwach Kołaczyce, Brzegi Dolne i Tuszyma – wylicza Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. Jednym z najciekawszych przyrodniczo rezerwatów są Końskie Błota. Na podmokłych obszarach można spotkać stanowiska rzadkich gatunków chronionych: grzybienia białego, bagna zwyczajne, widłaka jałowcowatego. Tu wśród mchów torfowiskowych rośnie owadożerna rosiczka. W Nadleśnictwie Brzegi Dolne, na zboczach góry Koziniec, powstał rezerwat leśny o nazwie Koziniec obejmujący zalesione zbocza z licznymi odsłonięciami i wychodniami skalnymi. Tu również występują rzadkie rośliny: tojad mołdawski, złocień podbaldachowy, buławnik wielkokwiatowy, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk siny, listera jajowata, a także gnieźnik leśny. – To bardzo oryginalny, bezzieleniowy, pozbawiony liści storczyk. Roślina ta, pozbawiona chlorofilu, może żyć wyłącznie dzięki pasożytowaniu na grzybach, od których pobiera wodę, sole mineralne i substancje organiczne – informuje Edward Marszałek. Dodatkową atrakcją są walory krajobrazowe i otoczenie zalewu w Myczkowcach.
W lasach Nadleśnictwa Lubaczów są dwa nowe rezerwaty. W Moczarach można spotkać czosnek siatkowaty, a Kamienne to część dąbrowy z bogatym runem.
W rezerwatach obowiązuje zakaz polowania, płoszenia zwierzyny, wysypywania odpadów, zmiany stosunków wodnych, wydobywania skał i minerałów, palenia ognisk, prowadzenia działalności handlowej, biwakowania i ruchu pieszego poza wyznaczonymi trasami.

Wiadomość została nadesłana przez: Damian, [email protected]