Raport ZUS: Wzrost liczby pracujących obcokrajowców na terenie Podkarpacia

Według najnowszych statystyk z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), odnotowano wzrost liczby obcokrajowców pracujących i ubezpieczonych na Podkarpaciu. Obywatele Ukrainy dominują w tej grupie, jednak zauważalna jest również obecność osób z tak dalekich miejsc jak Australia, Tajlandia czy Nepal. Na uwagę zasługuje również fakt, że coraz więcej cudzoziemców decyduje się na zakładanie własnych firm na Podkarpaciu.

Do końca marca 2021 roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS wyniosła 1,138 miliona, co oznacza wzrost o 10,7 tysiąca w porównaniu do grudnia 2023 roku. Dane te dotyczą całego kraju i pokazują ogólny trend wzrostowy, który można zaobserwować również na Podkarpaciu.

Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu, poinformował, że „pod koniec marca liczba cudzoziemców zarejestrowanych w podkarpackich oddziałach ZUS wyniosła 17 776. To oznacza wzrost o 401 osób w porównaniu do grudnia poprzedniego roku”.

Gdy porównamy te dane do końca 2020 roku, na Podkarpaciu przybyło ponad 4,8 tysiąca zarejestrowanych i ubezpieczonych obcokrajowców. 31 grudnia 2020 roku liczba ta wynosiła 12 933 osoby.

Większość z nich to obywatele Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Kolumbii, Turcji i Indii. Jednak na Podkarpaciu znajdują się również osoby z tak odległych miejsc jak Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kuba czy Nepal.

Wzrost liczby obcokrajowców ma też wpływ na rozwój gospodarki regionu. Coraz więcej cudzoziemców prowadzi na Podkarpaciu działalność gospodarczą – obecnie jest to ponad 1,2 tysiąca osób.