Sanepid organizuje kurs dla grzybiarzy

Wszystkie grzyby są jadalne, choć niektóre, niestety, tylko raz… Aby temu zapobiec, sanepid organizuje specjalistyczne szkolenie dla grzybiarzy. Jak rozpoznać, czy grzyb jest trujący? Niektórzy twierdzą, że najlepiej urwać jego kawałek i spróbować. Jeśli jest gorzki, nie należy go zbierać. – Nie jest to prawda i tak robić nie wolno. Pierwszy powód jest taki, że ze względów higienicznych grzyby należy przed spożyciem umyć. A drugi, najważniejszy, jest taki, że zdaniem osób, które zatruły się grzybami, nie miały one wcale złego smaku – mówi Artur Zamorski, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Niektóre inne ludowe metody odróżniania grzybów jadalnych od trujących także należy włożyć między bajki. – Na przykład taką, że srebrna łyżeczka robi się czarna, jeśli dotkniemy nią trującego grzyba, że jeśli gotuje się go z cebulą i ona nie sczernieje, to grzyb jest jadalny. Inna teoria głosi, że można grzyba zjeść, jeśli jest podgryziony przez ślimaki. Takim sposobom absolutnie nie można zaufać – podkreśla Zamorski. Żeby odróżniać grzyby jadalne od trujących, należy poznać ich cechy charakterystyczne. Na przykład, zbierając kanie, trzeba wiedzieć, że ma ona m.in. ruchomy pierścień na trzonku oraz to, że nóżka kani jest pustą we środku rurką.
– Na szczęście w ostatnich latach na Podkarpaciu nie było śmiertelnych zatruć grzybami. Należy jednak dbać o to, aby ludzie umieli rozpoznawać grzyby jadalne od trujących. Dlatego sanepid organizuje kursy dla grzybiarzy. Najbliższy odbędzie się we wrześniu. Zależy nam na tym, aby w takich kursach brali udział klasyfikatorzy grzybów – mówi Zamorski. Szkolenie będzie się składało z dwóch etapów. Podczas pierwszego, teoretycznego, każdy będzie mógł poznać wszystkie cechy charakterystyczne, występujące zarówno u grzybów jadalnych, jak i trujących. – Jednak wiadomo, że w tym przypadku sama teoria nie wystarczy, dlatego też drugi etap szkolenia będzie już praktyczny. Wyruszymy do lasów, gdzie będziemy uczyli się rozpoznawać grzyby – mówi Artur Zamorski.

Kurs rozpocznie się 22 września w Bystrem koło Baligrodu i potrwa trzy dni. Koszt kursu 365 złotych. Zgłoszenia przyjmowane są w rzeszowskim sanepidzie pod numerem telefonu: (0-17) 852 21 11 w. 313 oraz w powiatowych sanepidach.
Artur Gernand 29-08-2004

Zapraszamy do zapoznania się z fotografiami najczęściej spotykanych grzybów w naszym dziale: www.grzyby.epodkarpacie.com
Foto: Wiesław Kamiński – http://www.nagrzyby.pl