Skarby Podkarpacia: Domaradz

Na terenie tak pięknej krainy, jaką jest Podkarpacie, nikt z nas na nudę nie będzie mógł narzekać. Jeśli w programie naszej wycieczki znajdzie się Domaradz, z pewnością będziemy z takiej wyprawy zadowoleni. Jakie atrakcje czekają na nas w tej miejscowości?

Domaradz może się pochwalić piękną okolica oraz atrakcyjnym położeniem. Tu, w dolinie Stobnicy (prawy dopływ Wisłoka), na brak pięknych widoków nie można narzekać. Miejscowość ta przyciąga również ciekawą historią, która sięga XIV wieku, oraz legendami, z którymi podczas pobytu w tej miejscowości z pewnością warto się zapoznać. Dlaczego? Jednym z symboli tej wsi stał się przecież diabeł Rokita – miejscowy rozbójnik, który stał się jednym z najważniejszych bohaterów polskich podań ludowych. Miał on mieszkać na górze Chyb, która była bazą wypadową dla jego bandy. Rozbójnicy ci zajmowali się okradaniem bogatych kupców, a zrabowanymi dobrami chętnie dzielili się z miejscowymi chłopami. A jakie pamiątki z dawnych czasów zasługują w tej wsi na uwagę ze strony turystów?

Zabytkiem najważniejszym jest tu drewniany kościół św. Mikołaja, który powstał w latach 80-tych XV wieku. Jest to jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce, a jednocześnie cenny zabytek, który może się pochwalić ciekawym wystrojem wnętrza. Uwagę przyciąga tu barokowy ołtarz boczny z lat 30-tych XVII wieku oraz chrzcielnica, która pochodzi z początków XVI stulecia. Warto też zwrócić uwagę na ciekawą polichromię, wykonaną w latach 80-tych XIX wieku.

Atrakcje oraz zabytki, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, zachwycają swą formą i różnorodnością. Ten obszar to idealny cel wycieczki dla miłośników sztuki sakralnej oraz dla tych, których fascynuje drewniana architektura. Perełki dawnego budownictwa można tu spotkać niemal w każdej miejscowości, a takie wsie, jak Domaradz, są na to najlepszym dowodem.