Skarby Podkarpacia: Sędziszów Małopolski

Wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Podkarpacie, mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Gdzie warto się zatrzymać? Jedną z tych miejscowości, którym warto poświęcić swój czas, jest Sędziszów Małopolski. To ciekawe miasto w dolinie rzeki Budzisz, znane doskonale dzięki miejscowej fabryce mebli.

Sędziszów Małopolski może okazać się miejscem atrakcyjnym i dla turystów, którzy w trakcie podróży przed Podkarpacie chcą lepiej poznać dzieje tej części kraju. Wiadomo, że miasto to dobrze rozwijało się już w początkach XIV stulecia, choć sama osada powstała tu znacznie wcześniej. Legendy wiążą początki tego miasta z działalnością Sędzimira – rycerza Bolesława Krzywoustego. W okresie późniejszym miasto to stanowiło własność prywatną i dość często zmieniało swych właścicieli. Władali nim m. in. Odrowążowie oraz Tarnowscy, należało ono również do Lubomirskich i Potockich.

Jakie atrakcje czekają na tych turystów, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki zajrzą na teren tego miasta? Sędziszów Małopolski może się pochwalić historycznym układem urbanistycznym oraz ciekawymi domami, pochodzącymi z XVIII i XIX stulecia. Późnobarokowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XVII wieku, XVIII-wieczny zespół klasztorny Kapucynów oraz budynek dawnych koszar, wzniesiony w XVIII wieku przez Potockich dla ich prywatnego wojska – oto najważniejsze zabytki, którym podczas zwiedzania Sędziszowa Małopolskiego warto poświęcić choć trochę uwagi.