Podkarpackie zamki: raj dla miłośników historii i sztuki

Niezapomniane pejzaże, opuszczone cerkwie i wsie, na terenie których wciąż jeszcze można ujrzeć tradycyjne zagrody – tak postrzegane jest Podkarpacie. Wycieczki po tej części kraju mogą nam jednak uzmysłowić, że region ten może się pochwalić wieloma malowniczymi miasteczkami oraz okazałymi zamkami, przypominającymi o możnych rodach. Gdzie warto się wybrać?

Baranów Sandomierski – „Mały Wawel” i jego skarby

Choć zamek ten obecnie wykorzystywany jest jako hotel i restauracja, najpiękniejsze pomieszczenia są dostępne dla turystów. A że Baranów Sandomierski jest miejscem związanym z tak możnymi rodami, jak Leszczyńscy czy Lubomirscy, chętnych na wizytę na jego terenie nie brakuje. Zachwyca to m.in. okazały dziedziniec oraz zamkowa kaplica, ozdobiona pięknymi witrażami. Wielkie wrażenie robią zamkowe sale, pełne zabytkowych mebli oraz cennych dzieł sztuki, oraz opowieści miejscowych przewodników, dzięki którym można lepiej poznać dzieje rezydencji w Baranowie Sandomierskim oraz losy jej mieszkańców.

Łańcut – kraina storczyków i powozów

Łańcut jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznym planie Podkarpacia oraz jednym z najsłynniejszych zamków w Polsce. Kto odwiedzi to miasto, ten będzie mógł pospacerować w rejonie rynku, zwiedzić piękną synagogę, a następnie zaszyć się na kilka godzin na terenie tutejszego zamku. Zachwyca otaczający go park i takie obiekty, jak storczykarnia czy powozownia, będąca oczkiem w głowie Artura Potockiego, zachwyca sam zamek, będący jedną z najwspanialszych pamiątek, jakie na ziemiach polskich pozostawili po sobie Lubomirscy. Piękne wnętrza zachwycają bogatym wystrojem, a ciekawe opowieści przewodników muzealnych pozwalają spojrzeć na dzieje Podkarpacia z perspektywy przedstawicieli możnych rodów, władających niegdyś tutejszymi ziemiami.

Krasiczyn – w cieniu czterech baszt

Najbardziej charakterystycznymi cechami tej budowli są piękne dekoracje oraz cztery baszty, które miały nawiązywać do stanów szlacheckich ówczesnej Polski. Zamek w Krasiczynie jest jednocześnie znany z pięknego dziedzińca oraz wspaniałego parku, urzekającego potężnymi dębami. Ta okazała budowla oczaruje miłośników stylu renesansowego i manierystycznego, będzie też kuszącym celem wycieczki dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Sapiehów. O rodzinie tej chętnie opowiadają przewodnicy, w towarzystwie których można zwiedzać zamkowe wnętrza i odkrywać jego tajemnice.

Podkarpacie jest magiczną krainą, na terenie której zabytków i historycznych pamiątek nie brakuje. Kto zajrzy na jej teren, ten może zwiedzić m.in. zamek w Przemyślu oraz ruiny zamku znajdujące się we wsi Fredropol. Zachwycają też ruiny zamku Odrzykoń koło Krosna oraz inne warownie, które wciąż mogą wzbudzać zachwyt malowniczym położeniem i tajemniczą przeszłością.