TOP 10: przyrodnicze skarby Podkarpacia

Podkarpacie to wyjątkowa kraina dla każdego miłośnika przyrody. Parki narodowe, rezerwaty przyrody oraz rozległe kompleksy leśne, po których można spacerować w ciszy i spokoju – oto walory, które już dawno docenili turyści. Jakie atrakcje przyrodnicze w tej części kraju zasługują na szczególne wyróżnienie? Jakie miejsca warto uwzględnić w programie przyrodniczej wycieczki po Podkarpaciu?

TOP 10: Park Krajobrazowy Doliny Sanu

Park Krajobrazowy Doliny Sanu jest jednym z tych obszarów, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Główną atrakcją jest tu oczywiście San, którego dolina urzeka pięknymi krajobrazami, warto jednak pamiętać, że i leżące nad tą rzeką kompleksy leśne kryją wiele skarbów. Piękna buczyna karpacka oraz ciekawe gatunki roślin, w tym również tych wysokogórskich i torfowiskowych – oto powody, dla których miłośnicy przyrody tak chętnie odwiedzają ten skrawek Podkarpacia.

TOP 9: Rezerwat „Przełom Hołubli”

Potok Hołubla i jego malowniczy przełom z pewnością zainteresują miłośników przyrody. Tu, u stóp Bukowego Grabu, można nacieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale i wyjątkowym bogactwem świata fauny i flory. Buki, graby, klony zwyczajne oraz wiązy górskie – oto przykładowe gatunki drzew, z jakimi można się tu spotkać. Rezerwat ten jest jednocześnie ostoją dla wielu gatunków zwierząt leśnych oraz dla interesujących ptaków, reprezentowanych tu m. in. przez dzięcioła zielonosiwego, puszczyka uralskiego oraz muchołówkę białoszyją.

TOP 8: Arboretum w Bolestraszycach

Ogród dendrologiczny, którym mogą się pochwalić niewielkie Bolestraszyce koło Przemyśla, bez wątpienia jest ważną atrakcją dla wszystkich miłośników przyrody. W tym miejscu czeka na zwiedzających imponująca kolekcja roślin, składająca się z blisko 4 tysięcy gatunków. Wspaniałe drzewa, piękne przykłady roślinności wodnej oraz bagiennej – wszystko to sprawia, iż arboretum to na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie. Dodatkową atrakcją jest tu muzeum przyrodnicze, urządzone w zabytkowym dworku w centralnej części ogrodu. Można tu poszerzyć swą wiedzę o ptakach i owadach, dzięki czemu wizyta w Bolestraszycach stanie się jeszcze bardziej pouczającym doświadczeniem.

TOP 7: Południoworoztoczański Park Krajobrazowy

Południowa część Roztocza może zachwycić piękną scenerią oraz rozległymi kompleksami leśnymi. Nie brak tu wiekowych buków oraz torfowisk, nie brak też tak wyjątkowych rezerwatów, jak „Źródła Tanwi”. Wycieczki po tej części Roztocza będą dla każdego z nas wspaniałym doświadczeniem.

TOP 6: Rezerwat „Sine Wiry”

W gronie podkarpackich rezerwatów przyrody, ten z pewnością się wyróżnia. Rezerwat „Sine Wiry” to wspaniały cel wycieczki dla tych, którzy chcą nacieszyć swe oczy widokiem pięknego przełomu rzeki Wetliny. Wspaniałe progi skalne mogą tu na każdym zrobić wrażenie, podobnie jak rosnące na terenie rezerwatu lasy jodłowo-bukowe.

TOP 5: Park Krajobrazowy Gór Słonnych

Ten park krajobrazowy znany jest nie tylko z pięknych widoków, ale i ze słonych źródeł, z którymi można się tu spotkać w wielu miejscach. Największe ich skupisko występuje Na Opalonym, jednak nie tylko tu takie atrakcje występują. Słonych źródeł nie brak też w rejonie Ropienki i Wańkowej, do których w czasie wycieczki po terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych z pewnością warto zajrzeć.

TOP 4: Rezerwat „Góra Sobień”

Wycieczki na Górę Sobień będą wspaniałą propozycją i dla miłośników przyrody, i dla tych, których fascynuje historia. Wspaniałe lasy łęgowe oraz ruiny zamku Kmitów, uznawanego za jedną z najciekawszych pamiątek historycznych w rejonie Leska, są tutaj głównymi atrakcjami. W odkrywaniu tajemnic tego miejsca pomaga turystom specjalna ścieżka dydaktyczna, dzięki którym można odkrywać historię tego miejsca oraz poszerzać wiedzę na temat jego naturalnego bogactwa.

TOP 3: Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego kusi cennymi zabytkami, dolinami rzek i górskich potoków, a przede wszystkim – uroczymi pagórkami, których zbocza pokrywają rozległe kompleksy leśne. Dominuje tutaj buczyna karpacka, choć często można się tu spotkać z potężnymi jodłami. Najpiękniejsze lasy bukowo-jodłowe można spotkać w rejonie Turnicy, której zbocza objęto ochroną rezerwatową. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe zbiorowiska kserotermiczne, z którymi można się spotkać w rejonie Rybotycz i Makowej.

TOP 2: Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej

Wycieczki po Magurskim Parku Narodowym to jedna z ważniejszych propozycji dla tych, którzy chcą odkrywać piękno podkarpackiej przyrody, a jednocześnie – spędzać wolny czas w aktywny sposób. Ciekawym wprowadzeniem do takich wędrówek będzie wizyta w Krempnej, w której mieści się Muzeum Magurskiego Parku Narodowego. Można tu zdobyć wiele cennych informacji na temat Beskidu Niskiego, jego szaty roślinnej oraz zwierząt, które zamieszkują jego tereny. To wyjątkowa placówka, której z pewnością warto poświęcić swój czas. A co z samym parkiem narodowym? Wycieczki po jego terenie pozwolą nam nacieszyć się pięknem wiekowej puszczy karpackiej oraz tak ciekawych pomników przyrody, jak Diabli Kamień.

TOP 1: Bieszczadzki Park Narodowy

Największą i najbardziej znaną atrakcją przyrodniczą Podkarpacia jest Bieszczadzki Park Narodowy, którego symbolem stały się malownicze połoniny. Wycieczki po tym parku są szansą na kontakt z ciekawymi gatunkami roślin oraz ze zwierzętami, wśród których pojawiają się: wilki, rysie, orły przednie oraz orliki krzykliwe. Dzięki gęstej sieci szlaków pieszych oraz ścieżek dydaktycznych, każdy z nas może poszerzać swą wiedzę na temat bieszczadzkiej natury, a jednocześnie – cieszyć się wspaniałymi krajobrazami.

Wspaniała przyroda to skarb, z którego Podkarpacie może być wyjątkowo dumne. Wycieczki po tutejszych parkach narodowych i parkach krajobrazowych mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą. Dzięki coraz lepszej infrastrukturze, tanie kwatery w podkarpackich miejscowościach znajdziemy bez problemów. Dzięki temu zaplanowanie urlopu na łonie natury staje się łatwiejsze, a z wypoczynku w najpiękniejszych zakątkach województwa podkarpackiego może skorzystać każdy z nas.