Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego

Na rynku wydawniczym pojawiła się publikacja Andrzeja Potockiego z cyklu Judaica. „Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego” zamyka swoistego rodzaju tryptyk, jego autorstwa, poświęcony Żydom żyjącym niegdyś na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W tym cyklu ukazały się już książki: „Bieszczadzkie judaica” i „Śladami chasydzkich cadyków w Podkarpackiem”.
Wśród Żydów wywodzących się z terenów obecnego województwa podkarpackiego lub też przebywających tu przez jakiś czas jest laureat Nagrody Nobla i wicekról Indii, mąż Marilyn Monroe i kobieta, która stworzyła największe na świecie imperium kosmetyczne. Byli legioniści, a także żołnierze ochotnicy, którzy oddali życie za wolną Polskę i posłowie polskiego parlamentu. Ponad 300 biogramów zawiera ta publikacja, podzielona na działy: literaci, muzycy i tancerze, plastycy i fotografowie, teatr i film, naukowcy, politycy, wybitni rabini i cadycy oraz żołnierze RP. To pierwsza tego typu publikacja na Podkarpaciu i prawdopodobnie także w kraju, prezentująca szereg krótkich życiorysów, w części zilustrowanych zdjęciami.
Na przykład z bieszczadzkich Sianek pochodzą bracia: malarz Abraham Messer i rzeźbiarz Zygmunt Messer, z kolei z Zagórzem związany był Adam Gubrynowicz, który za 20 tysięcy dolarów kupił tytuł barona od króla Hiszpanii i w tej miejscowości wybudował zamek.

Andrzej Potocki, Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego, Wydawnictwo Carpathia, Rzeszów 2010