SMAK KARPACKICH KLIMATÓW – FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH IM. PORTIUSA

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to jedno z najważniejszych wydarzeń Karpackich Klimatów, odbywających się w Krośnie w dniach 29 – 31 sierpnia. Dla turystów i mieszkańców regionu podkarpackiego organizatorzy winiarskiego święta przygotowali wiele wyjątkowych atrakcji: degustacje trunków węgierskich pod otwartym niebem i we wnętrzach zabytkowych kamienic, wystawy i wernisaże artystyczne, spotkania z wybitnymi znawcami i producentami win węgierskich, wykłady naukowe oraz kameralne koncerty muzyczne.

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to coroczne święto wina i Węgier, nawiązujące do historycznych związków Krosna (tak handlowych, jak i gospodarczych) z naszym dawnym sąsiadem. Festiwal odbudowuje ścisłą współpracę polsko-węgierską, prezentuje kulturę winiarską, a także przypomina o ogromnej roli Krosna w jej propagowaniu. Jego współorganizatorami są m.in. Stowarzyszenie Portius i Winiarnia Portius.

Krośnieński Festiwal to jedyna tego typu impreza organizowana pod gołym niebem. Oznacza to, że będzie ona otwarta dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby z kielichem wina w ręku zwiedzać miejską starówkę. Tak więc w trakcie imprezy, na płycie rynku, pojawią się stylowe pawilony winiarskie, a w nich – prezentacja i sprzedaż znamienitych trunków, pochodzących z różnych regionów Węgier. Obok, w specjalnym ogródku winnym dla 200 osób, będzie można kosztować nie tylko wina, lecz również węgierskie potrawy, przygotowane z myślą o Karpackich Klimatach. Dodatkowo, w zabytkowych wnętrzach kamienicy Royal Hall (ul. Rynek 24), odbędzie się sześć uroczystych, płatnych degustacji wykwintnych gatunków win z Węgier (wstęp 30 zł). Te wyjątkowe spotkania poprowadzą węgierscy winiarze, którzy uraczą zgromadzonych gości opowieściami o filozofii wina, niezwykłej winiarskiej historii Krosna, krainie Podkarpacia oraz współpracy handlowej, kulturalnej oraz międzyludzkiej na pograniczu Karpat. A wszystko to przy dźwiękach muzyki madziarskiej, granej przez romski zespół folkowy.

Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa to także wernisaże artystyczne. W tym roku Krosno odwiedzą Zsolt Tátrai (fotograf i winarz borásszal) i Krzysztof Ducki (plakacista, mieszkający od 20 lat w Budapeszcie). Pierwszy z zaproszonych gości będzie bohaterem wystawy „Klimaty tokajskich piwnic”, na której przedstawi prace swojego autorstwa. Z kolei Krzysztof Ducki zaprezentuje zbiór plakatów, stworzonych podczas pobytu na Węgrzech.

W ramach Festiwalu odbędą się również spotkania z naukowcami – znawcami kultury węgierskiej. Będą to wykłady:
Csaba Gezy – poety i tłumacza, ambasadora kultury polskiej na zachodnich Węgrzech, który omówi temat „O poezji polskiej XX stulecia przy kieliszku węgierskiego wina”;
prof. dr hab. Waldemara Kowalskiego – z Instytutu Historii Akademii Świętokrzyskiej, opowiadającego o „Kupcach szkockich w Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku”;

„Festiwal Win Węgierskich to unikatowe wydarzenie, które nierozerwalnie związane jest z Karpackimi Klimatami”, mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. „Stoi za nim wielowiekowa tradycja współpracy winiarskiej pomiędzy Krosnem a Węgrami, zacieśniająca się coraz mocniej z roku na rok. Jej istotnym punktem będzie Dzień Przyjaźni Węgiersko – Polskiej, odbywający się w naszym mieście pod koniec marca 2009 roku. To międzynarodowe wydarzenie, potwierdzone oficjalnie przez Kancelarię Prezydenta RP, wzmocni z pewnością pozycję Krosna, następnej edycji Karpackich Klimatów oraz tym samym Festiwalu Win Węgierskich w przyszłym roku”.

Patronami medialnymi Karpackich Klimatów są Radio ZET, Telewizja TVN, magazyn Kuchnia i portal Krosno24.pl.

Wiadomość została nadesłana przez: Anna Jupowicz-Ginalska