Specjalna propozycja dla nauczycieli i uczniów – wycieczka za złotówkę!

ZAPROSZENIE DO KRZEMIENICY. Któż nie słyszał o Łańcucie, gdzie corocznie, każdego maja od 1981 roku, odbywają się słynne „Dni muzyki kameralnej”. Gdzie spotkali się prezydenci Polski, Słowacji, Węgier, Niemiec, Ukrainy…, a mieszkańcy szczycą się pałacem, powozownią, parkiem,… architekturą miasta. Chcielibyśmy zaprosić wszystkich odwiedzających Łańcut, do sąsiadującej Krzemienicy. Czy warto? Oceńcie sami.

Zacznijmy od początku. Znaleziska licznych okruchów krzememienia na krzemienickich polach świadczą, że już w okresie neolitu istniał tu ośrodek jego obróbki. Krzemień w naturalnej postaci na tym terenie w ogóle nie występuje. Być może sama nazwa wsi od tego właśnie pochodzi. W dokumentach pisanych, po raz pierwszy wymieniono Krzemienicę 23 listopada 1381 roku. Jest to dokument lokacyjny nieistniejącej dziś wsi Longynaw. Krzemienica leżała na prastarym szlaku którym z Rusi Czerwonej pędzono bydło do Krakowa. Wieś od początku, kiedy mamy o niej wzmianki w dokumentach, była ściśle związana z rodem Pileckich. W 1586 roku dobra łańcuckie wraz z Krzemienicą stały się własnością Stadnickich.. W 1610 r. Stadniccy utracili Krzemienicę na rzecz Lubomirskich.
Z Łańcuta do Krzemienicy (3 km) możemy się dostać drogą w kierunku Sokołowa Małopolskiego. W Krzemienicy warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Jakuba apostoła Od kilku lat są prowadzone prace konserwatorskie w miarę pozyskiwanych środków. Podobnie jak wieś, kościół ma swoją bogatą historię. Obecny kościół jest trzecim na tym miejscu. Wybudowany został w 1750 roku.
Wnętrze jest bardzo przytulne. Główny barokowy ołtarz został pozyskany ze zlikwidowanego kościoła OO Dominikanów w Łańcucie. W ołtarzu obraz MB pocieszenia ze św. Moniką i św. Augustynem. Na dzień odpustu 25 lipca wysuwany był obraz patrona kościoła – św. Jakuba. Za tymi obrazami znajduje się nisza, w której stała cudowna figura MB Pocieszenia.
Na ścianach prezbiterium wiszą obrazy: „Przemienienie Pańskie” , „Św. Mikołaj” i Św. Antoni Padewski” Nad chrzcielnicą jest portret biskupa Sierakowskiego, który w 1754 roku konsekrował ten kościół.
W bocznych nawach znajdują się ołtarze: Serca Jezusa, św. Rodziny, Jezusa Ubiczowanego. i św. Walentego
Prastara figura krzemienickiej Madonny, znalazła godne miejsce w nowej świątyni, w specjalnie dla niej wybudowanej bocznej kaplicy. Jeszcze przed 100 laty – o czym wspominają kronikarze – do cudownej figury przychodziły pielgrzymki z miejscowości odległych nawet o 60 km od Krzemienicy.
O naszej wiosce można by długo snuć opowieści, jednak nawet najlepszy opis nie zastąpi własnych obserwacji. Przeto zapraszamy do Krzemienicy, aby usłyszeć legendę:
O ubłoconych stopach Matki Bożej, o cudownej studzience, o kaplicy na stawie, o karczmach krzemienickich i wyprawie Kuby. By poszukać tunelu, który łączył krzemienicki folwark ze starym zamkiem łańcuckim, by wybrać się na spacer po meandrach starego Wisłoka
i może jeszcze odwiedzić galerię dzieł ludowych twórców.

Z Rzeszowa do Krzemienicy można dojechać pociągiem.
Z Łańcuta autobusem linii prywatnej nr 11( z ul. Cetnarskiego). Stary kościół jest udostępniany dla zwiedzających tylko z miejscowym przewodnikiem.
Służymy pomocą i czasem, wszystkim którzy chcą odwiedzić naszą wioskę.

Specjalna propozycja dla nauczycieli i uczniów!
Realizujecie programy edukacji regionalnej?
Zapraszamy do Krzemienicy!

Wycieczka po Krzemienicy z przewodnikiem
Program:
Przyjazd uczestników do Krzemienicy na koszt własny (PKP, PKS, MPKS lub inny)
Spotkanie z przewodnikiem.
Obiekty zwiedzane na terenie Krzemienicy:
1. drewniany kościół św. Jakuba z 1750 roku
2. kaplica na stawie
3. cudowna studzienka św. Jakuba
4. meandry starego Wisłoka
5. miejsca legendarne (kilka z nich opisał pan Trześniowski w swoich książkach)
(Na podstawie tego programu wycieczki w 2003 roku został zrealizowany film emitowany przez TV Rzeszów)

INFORMACJE:
Cena wycieczki 1 zł od uczestnika ! (liczba wycieczek ograniczona)
Oprowadzanie bezpłatnie.
Czas trwania wycieczki 3-4 godziny
Terminy wycieczek
20-21 marca 2006
10-13 kwietnia 2006
Koszt wycieczki to 1 zł od każdego uczestnika.
Pieniądze są przeznaczone na remont starego kościoła (wrzucamy do puszki w kościele)

Serdecznie zapraszamy.
Zdzisława i Krzysztof Liebchen (przewodnicy)
Tel. 609 809 894
e-mail: [email protected]
gadu 3739466