Szopki w Dukielskim Pałacu

7 stycznia w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli odbył się finał konkursów: V Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, I Międzynarodowego Konkursu Ozdób Choinkowych i I Powiatowego i Miejskiego Konkursu Życzeń Świątecznych.
Celem imprezy jest kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie zdolności plastycznych i nawiązywanie kontaktów wśród dzieci i młodzieży. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich powiatu krośnieńskiego, miasta Krosna i okresów słowackich Śvidnik i Stropkov.
Na konkurs wpłynęło 179 prac ( 72 szopki, 84 ozdoby i 23 karty z życzeniami), z czego nagrodzono 24.
Jury pod przewodnictwem Barbary Bocianowskiej – sekretarz powiatu wyłoniło laureatów, oceniając przede wszystkim nawiązanie do tradycji, pomysłowość w rozwiązaniach plastycznych, staranność wykonania. W przypadku szopek najwyżej oceniono te w których zastosowano jak najmniej gotowych elementów. Wybór był trudny gdyż wszystkie były zrobione bardzo starannie, wykonane z różnych , najczęściej naturalnych materiałów (drewno, słoma, siano, gałązki jodłowe).
Historia szopki to jedna z najpiękniejszych tradycji świąt Bożego Narodzenia. Początkowo były to inscenizacje w kościołach, a z czasem doczekały się rozwoju tej formy artystycznego wyrazu. Zgromadzone na wystawie szopki są tego dowodem.
Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pamiątkowymi albumami uhonorowano również nauczycieli (opiekunów), którzy przyczynili się do sukcesu swoich wychowanków.
Bogatą oprawę artystyczną przygotowały dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Odrzykoniu , które zaprezentowały Jasełka.
Z kolei dzieci ze Słowacji wystąpiły z programem kolęd. Wieczór zakończył koncert chóru Chorus z Korczyny pod dyrekcją Stanisława Szostaka, który wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością radni sejmiku województwa podkarpackiego Józef Szajna i Jan Chrzanowski, przedstawiciele powiatu z wicestarostą Andrzejem Konieckim, przedstawiciele władz ze Svidnika i Stropkova oraz wójtowie i burmistrz gminy Dukla.
Organizatorami konkursu byli Starostwo Powiatowe w Krośnie i Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli.