TYSKIE ODNOWIA STARE ŁAZIENKI W IWONICZU ZDROJU

Rusza akcja odnawiania Skarbów Podkarpacia z Tyskim.
Województwo Podkarpackie słynie z pięknych, zabytkowych miejsc, zwanych przez mieszkańców Skarbami Podkarpacia. Należą do nich między innymi Zamek Lubomirskich w Łańcucie, Krośnieński Kościół Farny, czy jedno z najstarszych polskich uzdrowisk – bieszczadzki Iwonicz Zdrój i jego „Stare Łazienki“. I właśnie to wyjątkowe miejsce leżące w samym sercu Podkarpacia, zostało wybrane przez markę Tyskie oraz lokalne władze do odrestaurowania. Od 2 do 31 lipca z każdego piwa Tyskie zakupionego na terenie województwa Podkarpackiego 3 grosze przeznaczone zostaną na renowację tego bliskiego sercom mieszkańców i turystów miejsca. Dzięki tej akcji Tyskie wraz z Podkarpaciem chce przywrócić skarbom regionu ich dawny blask!

Iwonicz Zdrój w historii polskiego zdrojownictwa zajmuje jedno z czołowych miejsc oraz wymieniane jest jako najstarsze i najchętniej odwiedzane uzdrowisko w Polsce. Znane od kilku wieków, wzmiankowane było już w 1578 roku przez Wojciecha Oczkę – nadwornego lekarza króla Stefana Batorego. Pierwsza informacja o istnieniu wód mineralnych w tej miejscowości pochodzi natomiast z roku 1413. Łazienki wybudowano w 1793, a właściwe uzdrowisko założone zostało dopiero w roku 1837 przez rodzinę Załuskich. Zabudowa zdrojowego centrum pochodzi z okresu powstawania uzdrowiska, kiedy to tworzono dobrze znane mieszkańcom i turystom: Bazar, Dom Zdrojowy, Stary Pałac, willę Krakowiak czy popularne sanatorium Biały Orzeł. Obok wód mineralnych Iwonicza Zdroju jego leczniczymi czynnikami są również przepiękne położenie, widoki, które zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych, a przede wszystkim czyste, górskie powietrze.

W sercu miasta natomiast znajduje się prawdziwy Skarb Podkarpacia – sanatorium „Stare Łazienki“. Zlokalizowane są w samym centrum uzdrowiska, przy deptaku, w pobliżu Pijalni Wód Mineralnych. Deptak to ulubione miejsce spotkań iwoniczan, a Pijalnia Wód jest zawsze pełna turystów i kuracjuszy. „Stare Łazienki“ cieszą się niezmierną popularnością wśród przyjezdnych oraz wielkim szacunkiem wśród mieszkańców. Są symbolem Iwonicza Zdroju i jednym z najistotniejszych miejsc w regionie. Dlatego też marka Tyskie wraz z mieszkańcami Podkarpacia zajmuje się odrestaurowaniem tego właśnie wyjątkowego obiektu.

Marka Tyskie to ponad 375 lat tradycji piwowarskiej wywodzącej się ze Śląska. W 2007 roku Tyskie ma wiele okazji do dumy z osiągniętych sukcesów – w roku ubiegłym Tyskie wysłało poza granice Polski 20 milionów piw, skutecznie udowadniając tym samym, jak polskie piwo może przemierzać cały kontynent, zyskując nowych smakoszy. W 2006 roku Tyskie było liderem eksportu na polskim rynku piwa. Eksport Tyskiego lawinowo rósł na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie od chwili wprowadzenia na marki na ten rynek, sprzedaż Tyskiego wzrosła tam o ponad 400%. Sukcesy eksportowe marki zyskały uznanie w kraju, czego ukoronowaniem jest przyznany marce przez Krajową Izbę Gospodarczą tytuł „Wybitnego Eksportera Roku“.

Jednocześnie marka Tyskie nie zapomina o wspieraniu swojego regionu, jaki i pozostałych części Polski, gdzie dostrzega potencjał realizacji projektów społecznych i charytatywnych. Od 2005 na Śląsku prowadzona jest akcja charytatywna „Tyskie stawia”. Jej celem jest odrestaurowanie kolejnych fragmentów Chorzowskiego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. W tym roku Tyskie wesprze budowę ponad 80-metrowej ławki rekreacyjnej. Będzie to jedna z najdłuższych ławek w Europie
(w której tak chętnie ostatnio wybierane jest Tyskie). Dotychczas marka wspólnie z mieszkańcami Śląska postawiła 380 nowych ławek, odnowiła pomnik Karlika i Karolinki oraz 9 zabytkowych fontann.

Renowacja „Starych Łazienek“ w Iwoniczu Zdroju ruszyła w czerwcu bieżącego roku i potrwa do końca lipca. Wówczas sanatorium w pełni odzyska swój dawny blask i będzie pierwszym Skarbem Podkarpacia odrestaurowanym przez Tyskie i mieszkańców regionu. Prowadzone działania nie mają jednak charakteru jednorazowego – kolejną potwierdzoną lokalizacją jest Zamek w Łańcucie; na wiosnę 2008 planowane są kolejne prace.

„Podkarpacie to wyjątkowo urokliwe miejsce, posiadające nie tylko przepiękne krajobrazy, ale również zabytkowe i ważne dla swoich mieszkańców miejsca – Skarby Podkarpacia. Dlatego też pragniemy związać się z regionem, wspierając inicjatywy społeczne. Propagując odpowiedzialne spożycie alkoholu, zgodne z literą obowiązującego prawa, stworzyliśmy innowacyjny mechanizm promocji, który polega na przekazaniu konkretnej sumy z każdego sprzedanego na Podkarpaciu piwa Tyskie na ważny społecznie cel. Od 2 do 31 lipca z każdego piwa Tyskie zakupionego przez mieszkańców Podkarpacia 3 grosze zostaną przeznaczone na renowację Starych Łazienek. Dzięki tej akcji i jej kolejnym odsłonom Skarby Podkarpacia będą świeciły swoim dawnym blaskiem!“, powiedział Tomasz Kanton, specjalista ds. brand PR, Kompania Piwowarska.

Po zakończeniu działań, 5 sierpnia, na terenie uzdrowiska odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, wieńczące akcję. Planowane są wówczas liczne konkursy i zabawy; przybyłym z pewnością umili czas gwiazda wieczoru – zespół Czerwone Gitary. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich do świętowania wraz z Tyskim!

Przywróćmy Skarbom Podkarpacia ich dawny blask!

Od 1 sierpnia więcej na www.skarby-podkarpacia.pl