Upały powrócą na Podkarpacie – wydano ostrzeżenia

Polska pogoda jest niezwykle kapryśna i zmienna. W ostatnim czasie nie za bardzo byliśmy rozpieszczani przez warunki atmosferyczne. Po serii upałów, jakie nawiedziły całą niemal Polskę, przyszło nam mierzyć się z licznymi i często silnymi opadami deszczu czy burzami. Odczuwalna temperatura w ciągu najbliższych dni wzrośnie jednak na tyle, że stanowić może bezpośrednie zagrożenie – zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia dla całego województwa podkarpackiego w związku z nadchodzącymi upałami.

Na termometrach wysokie wartości.

Prognozowane temperatury wahać się będą od 29 stopni do 34 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach może to być nawet do 35 stopni. Średnia temperatura w nocy wynosić będzie około 15 stopni. Wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenia obowiązywać będą od środy 20 lipca do najbliższej soboty. Najwyższych temperatur spodziewać się mogą mieszkańcy powiatu, między innymi, jasielskiego, tarnobrzeskiego, przemyskiego, rzeszowskiego, łańcuckiego czy leżajskiego.

Należy zachować ostrożność.

Powinno się unikać wychodzenia z domu w godzinach, kiedy słońce będzie najbardziej aktywne, a więc od godziny 11 do 15. Konieczne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody – w większości przypadków będą to 2 litry dziennie. Zaleca się zrezygnować z alkoholu i uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Warto również zastosować kremy ze specjalnymi filtrami.