W dniu 24 lutego – tradycyjnie już, w ostatni piątek tego miesiąca, – w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów nastąpiło rozstrzygnięcie największego w Polsce i jednego z największych w Europie przetargu na drewno cenne.
Drewno na submisję wybierane jest spośród pozyskanego w toku normalnych zabiegów pielęgnacyjnych w drzewostanach i gromadzone na 4 składach w: Czudcu, Oleszycach, Uhercach i Załużu. Przez cały tydzień nabywcy mają prawo oglądania wystawionych sztuk i przygotowania oferty która składają do rana w dniu rozstrzygnięcia przetargu. Całość operacji związanych z wyborem nabywcy przeprowadzana jest przy użyciu systemu informatycznego. Program komputerowy, opracowany przez Jacka Charchuta, pracownika Nadleśnictwa Strzyżów, pozwala szybko i sprawnie wybierać oferty, podsumowuje wyniki w dowolnym układzie tabelarycznym, daje kupującym i sprzedającym pełną informację o przetargu, przygotowuje umowy sprzedaży i faktury za zakupione drewno.
W tym roku o prawo zakupu 2426 metrów sześciennych drewna ubiegało się aż 26 firm. Większość z nich to krajowi producenci okleiny, ale byli również kupcy z Austrii, Estonii, Niemiec, Słowacji i – po raz pierwszy – z Japonii. Sprzedano ponad 90 % wystawionego drewna, osiągając średnią cenę 1068 złotych za metr sześcienny. Najwięcej wystawiono do sprzedaży drewna bukowego – 1450 metrów sześciennych. Wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszy się bieszczadzki jawor, który osiągnął cenę średnią 1935 złotych. Sprzedano go 388 metrów sześciennych. W tym roku zanotowano nowy rekord cenowy na drewno. Za kłodę jaworu pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za metr sześcienny, co jest nowym rekordem Polski w cenie drewna.
– Osiągnięta na submisji cena średnia jest wyższa od ubiegłorocznej o ponad 100 złotych. Biorąc pod uwagę spadek kursu euro i zmieniającą się sytuację na rynku drzewnym, trzeba ją uznać za bardzo duży sukces. – Mówi Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie. – Godnym odnotowania jest fakt, że w tegorocznej submisji po raz pierwszy wzięli udział goście spoza Europy. Japoński przedsiębiorca Takano Kimpara, prezes firmy KIMPARA & CO., LTD z Shizuoka zakupił bieszczadzkie buki i jawory, na okleinę i ekskluzywne elementy wyposażenia jachtów i samochodów.
Od 7 lat w submisji uczestniczy Edmund Smolarek, prezes Balti Spoon z Estonii, firmy, która jest potentatem na światowym rynku okleiny. Prezes Smolarek oświadczył, że submisja organizowana przez krośnieńską RDLP jest na pewno najlepiej przygotowanym przetargiem na drewno w Polsce i jednym z najlepszych w Europie.
Tegoroczny przetarg miał nie tylko handlowy wymiar. Goście zwiedzili Sanok, gdzie największym ich zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja ikon i malarstwa Zdzisława Beksińskiego w miejscowym muzeum. Leśnicy wykorzystują w ten sposób submisję do promocji naszego regionu na zewnątrz.
Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie