WAKACJE Z MUZEUM LALEK W PILŹNIE

1 lipca – 25 sierpnia
Co dwa tygodnie nowe atrakcje, nowa wystawa
i związane tematycznie z nią warsztaty dla całej rodziny.

1 lipca – 14 lipca – \”Dni japońskie\”
Egzotyka tego kraju przyciąga wszystkich a lalki i związane z nimi legendy, które mają wielowiekową historię zobaczymy właśnie w filii Muzeum Lalek w Lipinach na wystawie „Lalki Japonii”. Tam posłuchamy najpiękniejszych legend japońskich m.in. związanych ze świętem chłopców, dziewczynek. Szczególnym wydarzeniem będzie wieczór Prząśniczki i Pasterza – w japoński dzień zakochanych, który przypada 7 lipca. Tego wieczoru (jeśli tylko pogoda dopisze) wszyscy zakochani będą mogli obserwować wędrujące po Drodze Mlecznej gwiazdy Prząśniczki
i Pasterza. Do nieba polecą gigantyczne lampiony szczęścia – każda zakochana para będzie mogła wysłać z nim swoje życzenie.
Na tym nie koniec – w pracowni muzealnej przy ul. Grodzkiej 24 w centrum Pilzna można będzie wykonać lalki japońskie do wyboru.
*TERU TERU BOZU- lalka – amulet dla chłopców i dziewczynek , która odstrasza złą pogodę a zapewnia ciepłe słońce. Dzisiaj każdy musi ją mieć!!! Wakacje na pewno będą udane!!!
*ANESAMA – laleczka z papieru robiona metodą origami – forma zakładki,
* lalka z prawdziwej porcelany tylko dla najgrzeczniejszych- WARTO!
Nauczymy się pisać znaki japońskie symbolizujące m.in. zwycięstwo, uczucie, miłość itd.
W ”Gospodzie u Wiedźmy\”(przy filii Muzeum Lalek) posmakujemy dań japońskich prawdziwymi pałeczkami.

– Godz. 9.00, 12.00, 15.00 – warsztaty lalkowe ul. Grodzka 24
– Godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – legendy japońskie przy wystawie „Lalki Japonii”– filia Muzeum Lalek – Lipiny 228
– 7 lipca – Wieczór zakochanych po japońsku (filia Muzeum – Lipiny 228)

15 lipca – 28 lipca „Dni bajkowe” –
klasyka literatury dziecięcej zobrazowana w wystawie „Zaczarowany świat baśni\”. Razem z Jasiem i Małgosią powędrujemy przez las do prawdziwego domu Wiedźmy – tylko najsprytniejsi nie zostaną ugotowani w kotle i będą mogli do woli objadać się pierniczkami z jej domku.
Na warsztatach dzieci wraz z opiekunem własnoręcznie wykonają lalkę kukiełkę – ulubioną postać z bajki ( Czerwonego Kapturka, Wilka, Kopciuszka, Królewnę Śnieżkę, Krasnoludka, Królewicza) a na koniec w prawdziwym teatrzyku wypróbują swoich sił jako aktorzy teatru lalkowego.
Oczywiście sufler również służy pomocą:)

Godz. 9.00, 12.00, 15.00 – warsztaty lalkowe, zabawa w teatrzyku – (Muzeum Lalek) ul. Grodzka 24
Godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – bajki z Wiedźmą (filia Muzeum Lalek – Lipiny 228)

29 lipca – 11 sierpnia – „Dni Andersena\”
– z wystawą teatrów marionetkowych, w których przedstawione są najpiękniejsze bajki autora.
Powstała ona w pracowni muzealnej z okazji 200-setnej rocznicy urodzin Andersena.
Na warsztatach będziemy malowali wypalane z porcelany postacie bohaterów jego baśni, do wyboru: Księżniczka na ziarnku grochu, Dziewczynka z zapałkami, Mała Syrenka a bardziej wymagający zrobią najprawdziwszą lalkę porcelanową – Calineczkę.
W niezwykłej muzealnej kwiaciarni podglądniemy, jak robione są z tkanin tradycyjną metodą kwiaty do wianków dla lalek. W dni Andersena wszyscy zdolni będą mogli zrobić własny niezwykły kwiat.

Godz. 9.00, 12.00, 15.00 – warsztaty lalkowe, malarskie,
kwiatowe (Muzeum Lalek ul. Grodzka 24)
Godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – bajki Andersena
(filia Muzeum Lalek – Lipiny 228)

12 sierpnia – 25 sierpnia „Dni włoskie”
– z kobietami z obrazów Leonarda da Vinci – które będzie można oglądać jako główne bohaterki w wystawie światła i dźwięku „Jak Pory Roku po świecie wędrowały, czyli rzecz o przemijaniu\”. Na warsztatach ulepimy z masy ceramicznej elementy scenografii wystawy m.in. owoce i warzywa. Warsztaty lalkowe (jak szczęście dopisze pod okiem Dżepetta), z którym każdy będzie mógł skonstruować prawdziwą drewnianą marionetkę – PiNOKIA.

Godz. 9.00, 12.00, 15.00 – warsztaty lalkowe, ceramiczne (Muzeum Lalek- ul. Grodzka 24)
Co 2 godziny – spektakl światła i dźwięku „ Jak Pory Roku po świecie wędrowały, czyli rzecz o przemijaniu” – z kobietami z portretów Leonarda da Vinci i muzyką Vivaldiego
(Muzeum Lalek ul. Grodzka 24)

Dodatkowo w Muzeum Lalek na ul. Grodzkiej 24 w bajkowym saloniku makijażu – makijaż specjalnie dla dzieci – \”Na Japonkę\”, \”Na Pinokia\”, \”Na Calineczkę\”, itd.

Wiedźma nie omieszka skusić łakomczuchy ( i nie tylko Jasia i Małgosię) swoimi smakołykami w \”Gospodzie u Wiedźmy\”. Pierogom z nadzieniem „na 102” smaki nikt nie jest się w stanie oprzeć

Co dwa tygodnie również dodatkowo w menu Wiedźmy specjały „ japońskie”, \”bajkowe\”, „włoskie\”, itd.

Dokładny program godzinowy \”WAKACJI w Muzeum Lalek\” dostępny będzie na naszej stronie internetowej www.muzeumlalek.pl oraz pod nr. tel. 14/6721321, 14/6722436,
Filia Lipiny 228 – 14/6724649