Weczyrka w Komańczy

Z radością informujemy, iż Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy otrzymało dofinansowanie ze środków Programu „Działaj Lokalnie VI „ Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności na realizację projektu „Weczyrka”.
Celem projektu jest aktywizacja i integracja lokalnej społeczności oraz przeciwdziałanie zanikowi ludowej tradycji. Działania kierujemy do szerokiego grona odbiorców, zarówno osób młodych, dorosłych jak i starszych. Chcemy zaktywizować młodzież szkolna, osoby działające w dziedzinie turystyki i kultury.
W październiku odbędą się warsztaty z wyszywania soroczek, ozdób choinkowych, rzeźbienia łyżnika (przedmiot użytkowy) oraz odnawiania mebli. Zajęcia poprowadzą głównie miejscowi twórcy. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w warsztatach. Będą one dla wszystkich szansą na nabycie nowych umiejętności, które można na co dzień rozwijać, wykorzystywać w swojej pracy czy działalności. Zachęcamy wszystkie osoby czerpiące dochody z turystyki – przyjdźcie na warsztaty. Zdobyte umiejętności z powodzeniem wykorzystacie w swojej działalności i wzbogacicie swoją ofertę o dodatkowe atrakcje.

W listopadzie zorganizowana zostanie WECZYRKA. Starsi zapewne pamiętają cóż takiego kryje się pod tą nazwą. Warto aby młodsze pokolenia dowiedziały się jak ich przodkowie spędzali długie jesienno – zimowe wieczory. Również w tym celu młodzi uczestnicy przeprowadzą wywiady środowiskowe na temat weczerek i zdobnictwa obrzędowego.
Weczyrka będzie okazją dla miejscowej ludności do spotkania się, pośpiewania, porozmawiania i wspólnego weselenia. Przez zorganizowanie weczyrky przypomniana zostanie ludowa tradycja i zwyczaje. Będzie ona przykładem i zachętą do jej podtrzymywania.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach i weczyrce. Zapisy i informacje można uzyskać pod numerem telefonu 508 378 593 lub drogą mailową: [email protected]