Wernisaż fotograficzny Persona w Lesku

5 maja sobota o godzinie 17.00 w Kawiarni Zielony Rower w Lesku rozpocznie się wernisaż fotograficzny Persona Stowarzyszenia Kulturalnego j’ARTe z Mielca. Karpackie Centrum Turystyki Aktywnej „Zielony Rower” przy Fundacji Bieszczadzkiej oraz Stowarzyszenie Kulturalne j’ARTe serdecznie zapraszają na spotkanie z „Personą”. Od 5 do 20 maja w kawiarni Zielony Rower mieszczącej się w budynku dawnej poczty w Lesku można obejrzeć wystawę fotografii. Nastrojowej muzyce i miłej atmosferze tego miejsca towarzyszyć będą portrety wykonane przez Mielczan.

Leska kawiarnia kolejno po Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie będzie gościć zdjęcia wykonane w profesjonalnym studiu fotograficznym, utworzonym dzięki staraniom członków Stowarzyszenia w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Tematyka jak i nazwa wystawy „Persona” powstały z zainteresowania portretem, a w roli modeli pojawiają się też sami twórcy.

Wystawa fotografii portretowej członków SK j’ARTe nie bez kozery nawiązuje do terminu „Persona”. Dokonując wyboru prezentowanych zdjęć starano się pokazać fotografie, na których udało się autorowi zajrzeć pod maskę modela, wydobyć wrażliwość i odkryć autentyczną osobowość. Nałożenie lub odarcie z maski ma pokazywać ludzi takich, jakimi są naprawdę, autentycznych często do bólu, a nie ograniczonych pełnionymi rolami społecznymi.

„Persona” jest to pojęcie wprowadzone przez Junga, które wskazuje na sposób adaptacji do modelu kulturowego. Oznacza maskę, jaką człowiek przybiera na użytek społeczny, kompromis pomiędzy jednostką a społeczeństwem.

Stowarzyszenie Kulturalne j’ARTe po raz pierwszy prezentuje w Lesku prace fotografów amatorów z Mielca.

j’ARTe powstało w 2004 z inicjatywy osób zainteresowanych filmem i fotografią. Stowarzyszenie rokrocznie organizuje tematyczne wystawy fotograficzne oraz otwarte warsztaty, prowadzone głównie przez rzeszowskich fotografików. Dzięki współpracy z Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu i wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta Mielca w 2006 roku powstało profesjonalne studio fotograficzne. Prezentowane zdjęcia są efektem ponad półrocznej pracy w studiu.

Wiadomość została nadesłana przez: Mirosław Leszczyński