Współpraca na pograniczu – Porozumienie pomiędzy Schidnicą a Soliną zawarte

Realizacja przez Bieszczadzkie Forum Europejskie z Leska unijnego projektu doprowadziła do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy merem ukraińskiej Schidnicy i wójtem gminy Solina. – Uzdrowisko Polańczyk jest perłą w naszyjniku miejscowości leżących wokół Jeziora Solińskiego. Liczymy na to, że podpisana umowa ożywi współpracę w dziedzinie sanatoryjno-wypoczynkowej i zwiększy liczbę Ukraińców odwiedzających Polańczyk, a także Polaków Schidnicę – podkreśla wójt Zbigniew Sawiński.

Dzięki projektowi Ukraińcy mogli zapoznać się w Polsce ze standardami unijnymi dotyczącymi wyposażenia w nowoczesne urządzenia rehabilitacyjne i zabiegowe. W Polańczyku, najbardziej znanej miejscowości uzdrowiskowej w Bieszczadach, przedstawiono im sposoby zarządzania i promocji w działalności sanatoryjnej. Jednocześnie ustalono, że właściciele ośrodków w Polańczyku mogli reklamować swoje usługi na zachodniej Ukrainie poprzez domy wczasowe w Schidnicy.
Działaniom tym patronowały władze tych miejscowości, które podpisały stosowną umowę partnerską o długofalowej współpracy na rzecz rozwoju społeczno- gospodarczego obydwu obszarów. – Dla przyśpieszenia ustalonych zadań wyznaczyliśmy swoich przedstawicieli odpowiedzialnych za konkretne działania i programy współpracy. Będziemy także razem występować o środki z Unii Europejskiej lub innych funduszy – zaznacza Roman Kopczak, mer ukraińskiej Schidnicy.