Wystawa Adama Myjaka

Adam Myjak na muzealnym wirydarzu
Na zabytkowym wirydarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie będą prezentowane nowoczesne rzeźby jednego z największych współczesnych polskich rzeźbiarzy profesora Adama Myjaka. (Artysta urodził się w Małopolsce, a w okresie dzieciństwa mieszkał w Sandomierzu. Adam Myjak jest związany od 1965 roku z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie)
Poklasztorny gmach, w którym mieści się nasze muzeum ma wirydarz-wewnętrzny ogród (nazywany też dziedzińcem) otoczony galeriami, który stwarza znakomite możliwości do realizacji plenerowych wystaw. Zarówno architektoniczne proporcje, rytm jak też szlachetne linie łuków oraz akustyka pozwalają na organizację różnych imprez. Jednym z przedsięwzięć jest aktualna ekspozycja rzeźb Adama Myjaka pt. Wirydarz.
Artysta należy do twórców, których dzieła (nierzadko monumentalne) doskonale wkomponowują się w zabytkowy charakter architektonicznej przestrzeni i tworzą nową jakość rzeczywistości. Siedemnastowieczny klasztor pamiętający swego ostatniego architekta Tylmana z Gameren (jego zamysł został wyraźnie odciśnięty na charakterze budowli) współtworzy znakomite zestawienie z współczesnymi: głowami, popiersiami i sylwetkami artysty Adama Myjaka. Dzięki ogromnej sile wyrazu rzeźb, fakturze, barwom i ich znakomitym proporcjom, a nade wszystko estetyce tychże kompozycji (oraz wyjątkowej aranżacji ekspozycji) widoczna jest uniwersalność sztuki i jej istota.
Odwiedzający Muzeum Okręgowe w Rzeszowie będą mogli bez wielkomiejskiego zgiełku (w ciszy dawnej przestrzeni) odnaleźć klimat zabytkowego wirydarza i odszukać w rzeźbach rozważanie twórcy o ludzkiej egzystencji, a także odkryć własne interpretacje tychże dzieł.
Wystawa zaprezentuje kilkanaście pięknych i sławnych rzeźb ze zbiorów artysty. Zarówno wybór dzieł jak też ich zestawienie jest według autorskiej koncepcji Adama Myjaka. Rzeźbiarskie kompozycje są wykonane w: brązie, terakocie, stiuku i ceramice.
Wystawa jest wielkim wydarzeniem, bo Adam Myjak powraca do Rzeszowa po 30 latach.
Ekspozycja będzie czynna od 7 września do 14 października 2007 roku na wirydarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i będzie jej towarzyszył również okolicznościowy album.
Maria Stopyra

Wiadomość została nadesłana przez: Beata Kuman