Wystawa ceramiki artystycznej Jánosa Németha

Legendy w dzbanach i butlach zaczarowane
Wystawa ceramiki artystycznej Jánosa Németha

János Németh nie przypadkowo uważany jest za jednego z największych współczesnych artystów ceramików. Określić go można ceramikiem z urodzenia – gdyż zarówno ojciec jak i dziadek artysty uprawiali ceramiczne rzemiosło. Jego prace przechowują więc rodzinne tradycje i dawne zwyczaje gancarskie.

Szkliwione, gliniane dzieła doskonale obrazują zamiłowanie artysty do naturalnego surowca. Németh tworzy mistyczne powierzchnie odzwierciedlające duszę gliny wypalanej w ogniu. W jego sztuce są obecne wpływy garncarstwa regionu Zala-Göcsej. Pojawiają się one wyraziście na toczonych, plastycznych pracach z figuralną dekoracją, głównie na: dzbanach, kuflach i butlach.

Dzbany są szczgólnym tematem sztuki ceramicznej Németha. „Postanowiłem, że zrobię dzbanki własnego cechu” – składa osobiste wyznanie artysta. Ich niepowtarzalny kształt zawarty w zastosowanych formach i wykorzystanych motywach jest wyjątkowym połączeniem artystycznych emocji z mistyką, symboliką węgierską, elementami krajobrazu Zala a także mitologią i węgierskimi legendami. Nie są one jedynie zwyczajnymi przedmiotami użytkowymi – mają rangę dzieł sztuki, które przynależeć by mogły do Bacchusa – mitologicznego boga wina i radości.

Ceramika Jánosa Németha daleko wykracza poza granice sztuki użytkowej. To wspaniałe kompozycje, arcydzieła rzeźbiarskie – skarb węgierskiej i europejskiej kultury.
Boncz Barnabás

Wystawa ceramiki artystycznej Jánosa Németha „Legendy w dzbanach i butlach zaczarowane” czynna będzie od 28 sierpnia do 26 września 2010 roku w Muzeum Rzemosła w Krośnie – Piwnica PodCieniami (Rynek 5).
Więcej o wystawie na stronie internetowej www.muzeumrzemiosla.pl/podcieniami