Janiowe Wzgórze 2010 – Mistrzostwa Polski w Reiningu

W tym roku po raz pierwszy, dniach 27-28-29 sierpnia, odbędą się Mistrzostwa Polski w Reiningu pod patronatem Polskiego Związku Jeździeckiego. Gospodarzem Mistrzostw będzie ośrodek jeździecki „Janiowe Wzgórze” w Rzeszowie.

Kilka słów o stylu jazdy i dyscyplinie….
Western Riding – to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania koni przez mieszkańców kontynentu amerykańskiego, podczas pracy na farmach i ranczach. W porównaniu do klasycznego (tzw. angielskiego) stylu jazdy, western riding różni się sposobem wyszkolenia konia i jazdy na nim, a również sprzętem jeździeckim i strojem. Jazda w tym stylu odbywała się na zupełnie luźnych wodzach w subtelnej i delikatnej komunikacji z perfekcyjnie wyszkolonym koniem. Przez cały okres treningu uczy się konia reagować na coraz lżejsze pociągnięcia za wodze i stopniowo zbliża się ręce coraz bliżej do siebie. Prowadzenie konia odbywa się na zasadach neck reining (przykładanie wodzy do szyi konia) dając efekt komunikacji z koniem przy użyciu jednej ręki. W tym stylu jazdy można wyodrębnić kilka dyscyplin sportowych, z których najbardziej widowiskowy jest Reining. Polega on na jak najdokładniejszym przejechaniu schematu (zwanego w Reiningu Patternem). Cały przejazd wykonuje się w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Reining jest często nazywany ujeżdżeniem w stylu western. Reining uważany jest za koronną konkurencję western ridingu. Mówią tak nawet osoby, które tej konkurencji nie praktykują. Dzieje się tak, gdyż umiejętności konia reiningowego stanowią esencję jazdy konnej w stylu western. Konkurencja ta na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat poczyniła niewątpliwie największy postęp spośród całego western ridingu.
W Reiningu jest dostępnych 11 patternów. Wszystkie one składają się z tych samych elementów, wymienionych poniżej, ułożonych w różnej kolejności.
• Koła — wykonywanie idealnie okrągłych kół w galopie. Rozróżnia się małe koła jechane powoli, oraz duże koła, przejeżdżane szybko.
• Lotna zmiana nogi — wykonanie lotnej zmiany nogi na którą koń galopuje, dokładnie na środku areny.
• Roll back — szybkie obrócenie na zadzie po uprzednim zatrzymaniu konia.
• Spin — szybkie obroty konia na tylnej wewnętrznej nodze. Dobrze zrobiony koń nie powinien odrywać nogi od podłoża w czasie wykonywania spinu. Koń wykonuje 4 obroty w prawo i 4 w lewo.
• Sliding stop — zatrzymanie konia z galopu, koń powinien pochylić zad, wyciągnąć szyję i prześlizgnąć się na tylnych nogach (im dalej tym lepiej). Właśnie do tej figury reinerzy zakładają swoim wierzchowcom ochraniacze na tylne nogi.
• Cofanie — cofnięcie konia o minimum 3 metry.

Reining został zaakceptowany jako oficjalna dyscyplina jeździecka przez Międzynarodową Federację Jeździecką FEI i Komitet Olimpijski. Dyscyplina ta zdobywa sobie również w Polsce z roku na rok coraz szersze rzesze zwolenników. Dyscyplina jest zarejestrowana w Polskim Związku Jeździeckim.
Reining jest popularny nie tylko w USA, ale także na całym świecie. W chwili obecnej stał się on niezwykle wyrafinowaną formą dresażu, jakże inną od tego, co prezentowali reiningowi pionierzy 30 lat temu.
O sukcesie reiningu najlepiej świadczy fakt, że jako pierwsza konkurencja western ridingu został oficjalnie uznany przez Federation Equestre Internationale. Zaowocowało to rozdaniem pierwszego kompletu medali na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Jerez w 2002 r. Od kilkunastu lat nieprzerwanie rośnie zainteresowanie reiningiem na całym świecie. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia liczba członków NRHA wzrosła z ponad 4 tys. do prawie 13 tys. Rocznie pule nagród pieniężnych w zawodach reiningowych sięgają 6 mln dolarów. W 2004 r. o sukcesie tego sportu przekonaliśmy się dobitnie w Europie. Takie zawody, jak World Reining Trophy w Mooslargue i The Challenge w Kreuth, już dziś stanowią historię reiningu.

W Polsce z roku na rok rozgrywanych jest coraz więcej zawodów jeździeckich w stylu western, a przez ich widowiskowość, imprezy te przyciągają tysiące kibiców.

„JANIOWE WZGÓRZE”
Ośrodek Jeździecki „Janiowe Wzgórze” pretenduje do stania się jeździecką wizytówką miasta Rzeszów. Jesteśmy największym i najbardziej utytułowanym ośrodkiem western riding na Podkarpaciu. Nasz ośrodek jest odwiedzany przez prestiżowych trenerów zagranicznych, oraz czołowych reprezentantów Polski. Profesjonalnie przygotowana arena, stwarza idealne warunki do treningu koni, co docenili już właściciele koni. Mimo, iż w środowisku jeździeckim jesteśmy obecni bardzo krótko, nasze logo jest już rozpoznawane poza granicami naszego kraju. Dzieje się tak za sprawą licznych kontaktów z zagranicznymi trenerami. Naszą misją jest poszerzanie wiedzy na temat niezwykłej rasy koni jaką są American Quarter Horse, zajmujemy się hodowlą tej rasy, oraz sprowadzaniem najlepszych linii zza granicy, treningiem. Młode konie naszej hodowli mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami w klasie Halter w Mistrzostwach Polski AQHA . Dla hodowcy jest to o tyle ważna konkurencja, gdyż pozwala ocenić budowę konia, która jest niezwykle istotna w procesie hodowania zwierząt. Jazda konna w stylu west zyskała już w Rzeszowie grono zwolenników, którzy regularnie odwiedzają stajnie. Zimowe kuligi organizowane przez nasz ośrodek cieszą się zainteresowanie m.in. szkół i firm. Dzieci, coraz chętniej uczestniczą w obozach jeździeckich, organizowanych zarówno w lecie jak i zimie.
Nie bez znaczenia pozostaje również kadra instruktorów. Nasi instruktorzy to nie przypadkowi ludzie – to osoby profesjonalnie wyszkolone, zdobywający wiedzę m.in. u zagranicznych trenerów z najwyższej jeździeckiej półki. Trening koni to nie tylko ich praca, ale i ogromna pasja.
Ośrodek jeździecki Janiowe Wzgórze jest położony w malowniczej okolicy na terenie Rzeszowa, jest to największy ośrodek jazdy western na Podkarpaciu. Dysponuje krytą ujeżdżalnią o wymiarach 25m x 60m oraz 60 boksami dla koni. Na terenie ośrodka znajduje się restauracja utrzymana w klimacie Dzikiego Zachodu, proponująca Państwu wyśmienite dania kuchni amerykańskiej i staropolskiej. Ośrodek został nominowany w konkursie ,,Symbol Podkarpacia”, który odbywał się w 2009r.