Wystawa – ChopinART w Stalowej Woli

4 września – 28 listopada 2010
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Kurator wystawy – Anna Król

Wystawa ChopinART to wizualno-muzyczny spektakl poświęcony życiu i twórczości Fryderyka Chopina, promujący, szczególnie wśród młodego pokolenia, jego muzykę.
Główną oś narracji ekspozycji stanowią utwory Chopina oraz kolekcja chopinianów ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego i Lwowskiej Galerii Sztuki prezentowana po raz pierwszy w Polsce, a uzupełniona eksponatami z Fundacji Książąt Czartoryskich.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym po raz pierwszy zaprezentowane i opracowane są wszystkie chopiniana z Fundacji Książąt Czartoryskich i ważniejsze z Lwowskiego Muzeum Historycznego.
Ekspozycję tworzą dwie przestrzenie. Przestrzeń biograficzna opowiada historię życia wielkiego kompozytora poprzez wybrane epizody z jego życia i twórczości. Tu także jest zasygnalizowany problem aktualności jego muzyki, percepcji i nierozerwalnego związku z naszym współczesnym życiem.
W przestrzeni muzycznej, przy użyciu dostępnych środków plastycznych i multimedialnych, jest oddany rewolucyjny i niepokorny duch muzyki Chopina. Wnętrze sali muzycznej wypełniają mobilne siedziska, w których specjalnie zaplanowany, nowoczesny sprzęt zapewni każdemu widzowi indywidualny, intymny kontakt z muzyką Chopina. Wystawa została dostosowana do odbioru przez osoby z dysfunkcją wzroku.
Pragniemy zachwycić młodzież i dzieci twórczością Chopina poprzez stworzenie interpretacji plastycznej utworów w sposób scenograficzny oraz wykorzystanie współczesnych technik umożliwiających otworzenie się na tę muzykę.