Najlepszy Produkt Turystyczny 2010

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna wyłoniła finalistów regionalnych konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny 2010”, są to najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów produkty. Wyróżnione zgłoszenia zostały przesłane na finał ogólnopolski do Polskiej Organizacji Turystycznej. Produkt wybrany przez kapitułę POT zostanie objęty szeroką promocją w mediach.
Wytypowano następujące zgłoszenia:
• „Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem” –zgłoszone przez Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem.

Tradycje wikliniarskie w Rudniku nad Sanem sięgają XIX wieku. Centrum jest jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka zaprasza na pokazy kunsztu wyplatania, warsztaty wikliniarskie, coroczne plenery wikliny artystycznej oraz artystyczne pokazy wiklinowej mody i biżuterii. W Centrum można również obejrzeć stałą wystawę historyczną, archeologiczną i etnograficzną oraz wiklinowe elementy polskiego pawilonu przygotowane na światową wystawę EXPO 2005 w Japonii. Na szczególną uwagę wśród eksponatów zasługuje komplet nowoczesnych mebli z wikliny zatapianej w żywicy syntetycznej.
Unikalne rudnickie rękodzieło cechuje dobry, ekologiczny surowiec, najwyższa jakość wykonania oraz bogate wzornictwo.

• „Muzeum Lalek” zgłoszone przez Panią Zofię Gągała-Bohaczyk
Muzeum Lalek w Pilźnie oraz filia w Lipinach powstały z pasji zbierackiej i fascynacji lalkami. Świat prezentowany na wystawach w muzeum jest niezwykły, barwny i tajemniczy. Infrastrukturę turystyczną stanowią sale muzealne i warsztatowe, wystawy plenerowe oraz skansen z gospodą „u Wiedźmy”. Integralną częścią Muzeum Lalek w Pilźnie są jego pracownie wyposażone w mające nawet 200 lat narzędzia przy pomocy których do dziś wykonuje się elementy składowe lalek. Urządzone w poetyce minionych czasów wnętrza wywołują u zwiedzających nostalgiczne wspomnienia. Muzeum jest specyficznym, unikalnym, rozpoznawalnym w regionie produktem. Przyciąga zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest to jedna z ciekawszych propozycji na Podkarpaciu na spędzenie czasu w gronie rodzinny w ciekawy i twórczy sposób.
• „Ogromnie Extremalne Wakacje” Zgłoszone przez Agencję Turystyczną „Bieszczady Adventure”.
Extremalne wakacje to zaproszenie na prawdziwą wyprawę w dzikie zakątki Bieszczadów na pokładzie samochodu terenowego lub na grzbiecie quada. Turyści mogą przeprawiać się przez rwące potoki oraz błotniste szlaki. Poznawać dziką bieszczadzką przyrodę mknąc przez bezdroża z instruktorami z Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM.
Atrakcyjność oferty powyższego produktu jest imponująca ze względu na pionierskie na terenie Podkarpacia oferty spędzania czasu wolnego. Jednocześnie produkt stanowi doskonałą promocję regionu bieszczadzkiego. Przyciąga grono turystów zainteresowanych niecodziennymi formami wypoczynku.

• „Szwejki z Cesarsko – Królewskiej Twierdzy Przemyśl – FARTOWNE Manewry” – zgłoszone przez Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka otrzymało nominację do Złotego Certyfikatu POT.
Produkt kierowany jest głównie do osób zainteresowanych czasami Galicji, kresów wschodnich, historii wojskowości z czasów I wojny światowej, twierdzy Przemyśl i Józefa Szwejka bohatera książki J. Haszka pt.: „Przygody Dobrego Wojaka Szwejka” oraz w myśl cytatu: …” Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant – rzekł Szwejk tonem głębokiego przekonania. – Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego…” kierowany do ludzi umiejących się śmiać w tym z samego siebie.
Główne atrakcje to forty twierdzy Przemyśl, miasto Przemyśl, obiekty zabudowy z tego okresu, siedziba Szwejków, tj. brama Forteczna Sanocka Dolna, umundurowani żołnierze – członkowie stowarzyszenia, wóz bojowy, którym się poruszają po twierdzy, patrole żandarmerii wydające przepustki do twierdzy turystom indywidualnym i zorganizowanym, przyjęcia grup w siedzibie oraz organizacja wielu imprez.